Dunlop
featured

Hisarcıklıoğlu, “Tarım ve hayvancılıkta sıkıntılarımız var”

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rİfat Hisarcıkıoğlu bir dizi inceleme ve açılışlarda bulunmak üzere dün ilimize geldi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rİfat Hisarcıkıoğlu dün ilimizi ziyaret ederek, Kızılırmak satış salonu, TOBB Fen Lisesi’nin açılışını gerçekleştirdi.

Çankırı Ticaret Borsası Kızılırmak Satış Salonu’nun açılışına katılan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’na Vali Abdullah Ayaz, AK Parti Çankırı Milletvekili Salim Çivitcioğlu, Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, oda ve borsa temsilcileri ile yetkililer eşlik etti.

Kızılırmak satış salonun açılışında bir konuşma yapan Çankırı Ticaret Borsası Başkanı Erdal Aslan, tarıma önem verdiklerini ve tarımı desteklemek amacı ile çalışmalar yürüttüklerini söyledi. Çankırı Valisi Abdullah Ayaz ise pandemi sürecinin gıda güvenliğinin önemini ortaya çıkardığını belirterek, açılışı yapılan satış salonunun hem üreticiye hem de tüketiciye katkı sağlayacağını dile getirdi.

Satış salonu açılışında konuşan Hisarcıklıoğlu, burada buğday taban fiyatlarına değindi.

Hisarcıklıoğlu, “Cumhurbaşkanımız geçen hafta çay taban fiyatını açıklarken çok güzel bir şekilde açıkladı. Buğday taban fiyatında maliyetlerimizi kurtaracak, biraz kar eder hale gelmemizi sağlayacak açıklamayı bekliyoruz”  dedi.

Tarımın dünya ekonomisindeki önemine değinen Hisarcıklıoğlu, “Pandemi ile beraber bütün dünya şunun farkına vardı; tatım ve hayvancılık önümüzdeki dönemde dünya için çok önemli olacak. Pandemi Rusya-Ukrayna savaşı çıktı, şimdi bütün dünya tarım ve hayvancılığı teşvikliyor. Allah bize müthiş bir coğrafya vermiş. Kızılırmakhavzasında Çankırı müthiş bir şans. Son 10 yılda en çok fiyatı artan hammaddeler neler? En çok fiyatı artan hammaddeler tarım ve hayvancılık olduğunu görürsünüz. Hayvancılık ve tarım da ekmek var, doğru alandasınız O yüzden sakın başka bir alana değil, bu işe yönelmek lazım. Önümüzdeki dönem bütün dünya için çok sıkıntılı olacak. Pandemide gördük ki herkes ‘önce ben, benim halkım’ diyor. Allah bize müthiş bir coğrafya vermiş. Kızılırmak havzasını çok iyi değerlendirmemiz lazım. Kızılırmak havzasından daha çok gelir ve ürün elde edebilmek için bütün havzayı kaplayacak şekilde bir çalışma yapmamamız lazım. Çünkü, bizim elde ettiğimiz verim ile başka ülkelerin verimini mukayese ettiğimiz zaman, aramızda çok fark olduğunu görüyoruz. Daha çok gidecek yolumuz var” dedi.

Türkiye ve Borsalar Birliği olarak tarıma yönelik çalışmalara destek sağladıklarını ifade eden Hisarcıklıoğlu, “Özellikle Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği olarak, ilk başkan seçildiğim günden beri tarım ve hayvancılıkla ilgili birçok projeye destek verdik. Çocukluktan beri üç nesildir tarım sektörünün içinde olduğum için süneyle mücadeleden başlayarak sertifikalı tohumla elde edebilmek için bakanlığımızla önemli projeler yürüttük” diye konuştu.

Buğdaya uygulanacak taban fiyatın çiftçilerin yükünü azaltacağını belirten Hisarcıklıoğlu, “Tarım ve hayvancılıkta sıkıntılarımız var. Yüklü maliyetlerden kaynaklanan sıkıntılarımız var. Yakın zamanda Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi ile bir araya gelerek dile getirdik. Özellikle borsalarımızın başkanları ile Sayın Bakanımıza dile getirdik. İnşallah buğdaya taban fiyatı bekliyoruz. İnşallah önümüzdeki hafta açıklanır. Cumhurbaşkanımız geçen hafta çay taban fiyatını açıklarken çok güzel bir şekilde açıkladı. Buğday taban fiyatında maliyetlerimizi kurtaracak, biraz kar eder hale gelmemizi sağlayacak açıklamayı bekliyoruz” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Ticaret Borsası Kızılırmak Satış Salonu dualarla açıldı.