Heykeli yıkıldı…

Gazetemiz sütunlarında sık sık gündeme getirdiğimiz Milli Atlet Süreyya Ayhan Kop’un şehir ortasında bulunan bakımsız haldeki heykeli nihayet geçtiğimiz günlerde kaldırıldı.

 

Milli Atlet Süreyya Ayhan Kop’un memleketi Çankırı’ya 2003 yılında yapılan heykeli alınan meclis kararıyla Cuma günü yerinden söküldü.

 

Çankırı Belediye Meclisinin, Kasım ayı olağan toplantısında, “bakımsız olduğu ve elindeki bayrağın yıprandığı” gerekçesiyle Milli Atlet Süreyya Ayhan Kop’un heykelinin kaldırılmasına karar verildi. Alınan kararda, vatandaşlar tarafından heykele zarar verildiğine dikkat çekildi.

 

Belediye Başkanı İrfan Dinç yaptığı açıklamada, heykelin zaman içinde yıprandığını ifade ederek, “Heykel zaten Süreyya Ayhan’a benzemiyordu. Alt tarafında bulunan dünya figürü de zamanla yıprandı. Bizde bu eksiklikleri görerek konuyu meclis gündemimize getirdik” dedi.

 

 

Meclisin heykelin kaldırılması yönünde bir karar aldığını dile getiren Dinç, “Heykelin yeniden düzenlenmesi veya kaldırılması konusunu meclis gündemine aldık. Yeniden yapılması ciddi paralara mal oluyordu. Meclisimiz yeniden düzenlenmesi yerine kaldırılması yönünde karar aldı. Biz de heykeli kaldırdık. Zaten iyice yıpranmıştı ve şehrin ortasına yakışmıyordu. Bir şeyler yapılması şarttı. Meclis kaldırılması yönünde görüşünü bildirdi” dedi.

 

Dinç, vatandaşlardan talep gelmesi durumunda yeni bir heykel yaptırabileceklerini belirterek, “Halkımız isterse daha güzel, Süreyya Ayhan’a benzeyen yeni heykeli yaptırarak yer belirleyip koyabiliriz. Bu da vatandaşımızın talebine bağlı” diye konuştu.

 

Karar doğrultusunda belediye ekipleri tarafından Süreyya Ayhan’ın Kastamonu yolu üzerinde bulunan heykeli 8 yıl sonra kaldırılarak belediyenin deposuna yerleştirildi.

 

Heykelin altında bulunan dünya figürü ise hala bakımsız bir şekilde duruyor.