Dunlop

“Herkesi ev sahibi yapmak istiyoruz”

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çankırı Belediye Başkanı İrfan Dinç, düzenlediği basın toplantısında TOKİ Başkanı Ahmet Haluk Karabel’in geçtiğimiz günlerde kentsel dönüşüm kapsamında yapılan 280 konutun kura çekimine katılmak üzere Çankırı’ya geldiğini hatırlatarak, 280 konutu sahiplerine vermenin mutluluğunu yaşadıklarını kaydetti.

Kentsel dönüşüm kapsamında 2. Etap’ta 613 konut daha yapılacağını belirten Dinç, bunun için de çalışmaların devam ettiğini dile getirerek kısa bir süre içerisinde konutları ihale aşamasına getireceklerini belirtti.

Bunun dışında TOKi Başkanı Karabel ile yaptıkları görüşmede Çankırı2ya 3 bin konut yapılması noktasında mutabakata vardıklarını söyleyen Dinç, “Çankırı’ya yeni bir kent hareketi başlatıyoruz. Çankırı’da ev ihtiyacı olan insanlarımızın az da olsa bir geliri varsa ev sahibi yapacağız. Her kesime yararlı bir kent hareketi başlatıyoruz” dedi.

Her insanın hayalinde ev sahibi olmak olduğunu dile getiren Dinç, “Ev sahibi olmak bizim kültürümde de önemli bir yere sahip. Her insanın hayalidir, başını sokabileceği bir evinin olması” ifadelerine yer verdi.

Bu düşünceden yola çıkarak TOKİ Başkanı ile bu konuyu görüştüklerini söyleyen Dinç, “Çankırı’daki konut sorununu biliyoruz. Bu sorunu ortadan kaldırmak ve önümüzdeki süreçte insanların böyle bir sorunla karşılaşmasını önlemek amacıyla kolları sıvadık. Gerekli girişimleri yaparak 3 bin konutluk bir projeyi hayata geçiriyoruz” diye konuştu.

TOKİ’nin Tuzlubağları mevkisinde  mevcut TOKİ konutlarının olduğu yerde 87 bin metrekare arsası bulunduğunu hatırlatan Dinç, şöyle devam etti:

“Bu arsaya yaklaşık 700 konut sığar. İlk etapta TOKİ kendi arsası olması nedeniyle burayı düşünüyor. Talep gelirse biz hemen çalışmaları başlatacağız. Talep başvurularımız haftaya Çankırı belediyesi Beyaz masadan ve İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’ndeki kentsel dönüşüm bürosundan yapılabilecek. vatandaşlarımızın başvurularını aldıktan sonra TOKi ile gerekli görüşmeleri yapmaya başlayacağız. vatandaşlarımız 2+1 veya 3+1 hangi tip daire istiyorsa yapılacak konutlar ona göre düzenlenecek. Bizde başvuruların tamamlanmasının ardından bu konuları TOKİ görüşüp karara bağlayacağız.”

Burayla birlikte diğer alternatiflerin de değerlendirildiğini söyleyen Dinç, 3 bin konutun geriye kalan kısımlarını da yapmak için diğer yerlerle ilgili çalışmaların da hemen başlatılacağını belirtti.

Dinç, dar gelirliyi de ev sahibi yapmak istediklerini vurgulayarak, “Asgari gelirliyi de ev sahibi yapmak istiyoruz. TOKi, yapılması gereken tüm indirimleri yaparak bize bu kolaylıkları yapıyor. Çankırı’da bir kent hareketi başlatıyoruz. İnsanlar kira öder gibi ev sahibi olacaklar” dedi.