Dunlop

Hayat Boyu Öğrenme Halk Eğitim Planlama ve İşbirliği Toplantısı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ilgaz Halk Eğitim Merkez Müdürlüğünce gerçekleştirilen ilçe hayat boyu öğrenme halk eğitim planlama ve işbirliği toplantısı Ilgaz Öğretmen evinde yapıldı. Ilgaz Kaymakamı Yusuf Özdemir başkanlığında yapılan toplantıya, Belediye Başkanı Cevdet Çetin, Garnizon Komutanı, il genel meclis üyeleri , bazı daire amirleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluş temsilcileri , okul müdürleri ile mahalle muhtarları katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan toplantıda Ilgaz Kaymakamı Yusuf Özdemir yaptığı konuşmada; komisyon kuruluşu, üyeleri ve görevleri hakkında, hayat boyu öğrenme ile ilgili doğumdan ölüme kadar yapılanlar hakkında bilgiler verdi.

Komisyonun zengin olmasının planlama, kurumlar arası koordinasyonu sağlama açısından önemli olduğunu söyleyen Kaymakam Özdemir, sosyal, kültürel ve mesleki kurslarla  ilgili taleplerin değerlendirilebileceğini ifade etti.

Ilgaz Halk Eğitim Merkez Müdürü Adem Çakır ise yaptığı konuşmada 2011-2012 yılının değerlendirmesini yaparak 2013 hakkında bilgiler verdi, Halk Eğitim Merkezinde 1780 adet kurs açılabileceğini, örgün eğitime yönelik 38 kursta 816 öğrenciye kurs hizmeti verildiğini açıkladı. Ana-Kız okuldayız kampanyası ile 80.sıradan 47.sıraya geldiklerini söyleyen Çakır,257 kursiyere sertifika düzenlediklerini açıkladı.

Ilgaz Belediye Başkanı Cevdet Çetin , hasta ve yaşlı bakım kursuna ilçede ihtiyaç olduğunu vurguladı.Halk Eğitimi Merkez Müdürü Adem Çakır ise bu kursu mutlaka ilçede açmak istediklerini ama öğretici eleman sıkıntısı yüzünden bunu gerçekleştiremediklerini belirterek çözüm için uğraştıklarını söyledi.Sağlık Meslek Lisesi Müdürü Fehmi Yıldırım,yaşlı ve hasta bakım kursunun önemli olduğunu,her bireyin ilk yardım müdahalesi yapabilmesi gerektiğini belirtti.Ancak okullarında yeterli meslek dersi  öğretmeni olmadığını söyledi.Ancak yeterli öğretmen atanması ile Halk eğitime bu konuda yardımcı olunabileceğini vurguladı.Ilgaz Devlet Hastanesi Başhekimi Hilal Bektaş Uysal, çocuk bakım kursunun da açılması gerektiğini belirtti. Ayrıca hasta  ve yaşlı bakım kursu için doktor dışında ebe, hemşire gibi personel görevlendirebileceklerini belirtti.Açılacak halk eğitim kurslarının istihdam sağlayıcı kurslar olmasının önemine değindi.

İlçe Müftüsü Halil Erten ise yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle kurban kesim kursunun açılmasının gerekliliğine işaret etti.

Ilgaz Kaymakamı Yusuf Özdemir, klasik kurslar dışında kursların açılması gerektiğini belirterek”Halk eğitim olarak kendimizi ifade edemiyoruz. Halka ulaşımda iletişim eksikliği var.Belediye hoparlör anonslarının dışında iletişim kurmalıyız,birebir iletişim kurmalıyız,yüz yüze görüşmeliyiz,farklı hobiler bulmalıyız. Halk eğitim merkezine diğer kurumlarda destek vermelidir. “dedi. Toplantıda Örgün eğitimdeki büyük öğretmen açığı da gündeme getirilerek, Kaymakam Özdemir’den bu konuda okul müdürleri yardım istediler. Cengiz Yalçın