Hastane inşaatı 850 gün içinde bitecek

İl Genel Meclisi Kasım ayı 13. birleşimini dün gerçekleştirdi. Açılış ve yoklama ile başlayan birleşimde sağlık hizmetleri, dinlenme, kültür ve din hizmetleri bölümü gider bütçeleri görüşüldü.

Dün gerçekleştirilen birleşimde ilk olarak sağlık hizmetleri gider bütçesi ele alındı. Konu hakkında bilgi veren Çankırı Sağlık Müdürlüğü İdari ve Mali İşler Şube Müdürü Muharrem Üncüoğlu özellikle yeni hastane inşaatı ve Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi inşaatı konusuna değindi.

Üncüoğlu, “Çankırı 100 yataklı Devlet Hastanesi ile alt yapı ve çevre düzenlemesi yapım işinin ihalesi Başbakanlık  Toplu Konut İdaresi tarafından 14 Haziran 2011 tarihinde yapılmıştır. İhaleyi AS İnşaat Taahhüt Nakliye Madencilik Tur. İhr. San. ve Tic. Ltd. Şti. Ankara firması almıştır. Adı geçen firmaya TOKİ tarafından 26 Ağustos 2011 tarihinde iş yeri teslimi yapılmış olup, işin bitirilme süresi 850 gündür. Yüklenici firma tarafından Çankırı Belediye Başkanlığı nezdinde inşaat ruhsatı, iş ve işlemlerine başlanmış olup aplikasyonu tamamlanmasından sonra inşaat yapım çalışmalarına başlanacaktır” dedi.

Çankırı Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi ek bina yapımı için ise Üncüoğlu, “Adı geçen yatırım için Aksu Mahallesinde bulunan mevcut hastane arsasının bir bölümünün ifraz edilerek yeni ADSM hizmet binası yapılması planlanmaktadır. İfraz ve imar tadilatı işlemleri tamamlandıktan sonra proje çalışmalarına başlanılacaktır” dedi.

Verilen bilgilerin ardından İl Genel Meclisi Başkanı Osman Canbaz, hastane ek inşaatı konusuna değinerek, yapılan çalışmanın ciddi bir yatırım olduğunu aktardı.

Dinlenme hizmetleri konusunda ise Çankırı Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü Seyfettin Turan yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Özellikle amatör kulüplerin malzeme ihtiyacı konusuna değinen Turan, bakanlığın futbol hariç diğer branşlara yardım yaptığını,  futbolun federasyonu olduğunu için futbol takımlarına yardım yapılmadığını belirtti. Kamp eğitim merkezinin sel nedeniyle zarar görmesi sonrasında gerekli çalışmaların yapıldığını aktaran Turan, ikinci sentetik sahanın Bölge Trafik yanında yapımına başlandığını aktardı.

Kültür ve din hizmetleri konusuna değinen İl Halk Kütüphanesi Müdür V. Sadık Ak, her geçen gün kütüphanenin yenilendiğini yeni neşriyat ve alınan kitaplarla okuyucu kitlesinin artmaya devam ettiğini aktardı. Özellikle özürlü vatandaşlara yönelik çalışmaların da yapıldığını belirten Ak, yapılan çalışma ile özürlü vatandaşların da kitap okumadan mahrum bırakılmadığını belirtti.