Halk Kütüphaneleri halkın üniversiteleridir

25-31 Mart tarihleri arasında kutlanmakta olan Kütüphane Haftası etkinlikleri çerçevesinde Türk Halk Müziği konseri gerçekleştirildi.

Bu sene 49.’su kutlanmakta olan Kütüphane Haftası etkinlikleri çerçevesinde 100. Yıl Kültür Merkezi’nde Kültür  ve Turizm Bakanlığı Ankara Devlet Türk Halk Müziği Korosu bir konser gerçekleştirdi.

Program öncesi bir konuşma yapan Kütüphane Müdürü Songül Kapusuz, “Halk Kütüphaneleri halkın üniversiteleridir. Bu nedenle amacımız kütüphaneler aracılığı ile bilgi toplumuna ulaşma yolunda, bilgi, kültür ve sanatı hayatın merkezine taşımak çağdaş fikir ve sanat ürünleri ile ulusal ve evrensel kültüre katkıda bulunmaktır. Halk Kütüphanelerinin görevlerinden biri de okuma alışkanlığını tabana yaymak ve halkın dikkatini belirli konulara çekebilmek için halkı özendirici ve bilinçlendirici kültürel faaliyetler yapmaktır. Biz de bu fikirden yola çıkarak 49. Kütüphane Haftası kutlamaları kapsamında halkın dikkatini kütüphanelere sanat yoluyla çekebilmek için Türk Halk Müziği Konseri düzenledik. Konserimize geldiğiniz için sizlere ve bizlerden desteklerini esirgemeyen Sayın Valimize ve İl Kültür ve Turizm Müdürümüze teşekkür ediyorum” dedi.

Yapılan konuşmanın ardından Kültür  ve Turizm Bakanlığı Ankara Devlet Türk Halk Müziği ses sanatçıları Sakine Fidan ve Adnan Çilesiz gelen konuklara güzel bir türkü ziyafeti sundu.

18 Mart tarihinde Makedonya’da konser verdiğini dile getiren Sakine Yılmaz, “Hoş gelişler ola Mustafa Kemal Paşa türküsünü seslendirdiğim zaman ordaki soydaşlarımızın hepsi ayağa kalkarak sanki Mustafa Kemal Atatürk geliyormuş gibi büyük bir heyecanla türküye eşlik ettiler. Sizlerden aynı şeyi bekliyorum” demesi üzerine salonda bulunanların hepsi ayağa kalkarak türküye eşlik etti.