“Hakim ve savcılara güveniyoruz”

Anayasa Komisyonu Başkanvekili ve AK Parti Çankırı Milletvekili İdris Şahin, “Hem HSYK’nın yapısı hem Yargıtay ve Danıştay kanunu hem de Anayasa Mahkemesi yapısının tamamını içeren bir değişikliğin sivil bir anaysa ile mümkün olduğunu düşünüyorum” dedi.
Şahin, yaptığı açıklamada, hukuk devletinin hukukun üstün olduğu bir devlet olduğunu dile getirerek, “HSYK’nın mevcut yapısı özellikle demokratik meşruiyet paradigması karşısında sorunludur” şeklinde konuştu.
12 Eylül 2010 referandumunun en önemli maddelerinden birinin HSYK’nın yapısıyla ilgili düzenleme olduğunu ifade eden Şahin, şöyle devam etti:
“Mecliste HSYK’yla alakalı kanun maddesi geçerken meclisin öngördüğü husus maalesef anayasa mahkemesi tarafından kabul edilmemiştir. Her hakimin bir oy kullanma hakkı kaldırılmak suretiyle çarşaf listenin adli yargıda 7 idari yargıda 3 yani toplam 10 hakimin seçimiyle blok oy kullanma imkanı getirdi. Bu da farklı düşüncelerin, yargının içerisindeki çok sesliliğin HSYK’ya yansıması bu iptal kararıyla engellendi. Sonraki gelişmeler HSYK’nın çoğulcu özgürlükçü yapısından ziyade bir grubun inisiyatifinde hareket etmesini doğurmuştur.”
-Hakim ve savcılara güveniyoruz-
Parlamentonun gelişen şartlara göre yeni düzenlemeler yapması gerektiğini dile getiren Şahin, “Yapılacak HSYK seçimlerinde biz hakim ve savcılarımıza güveniyoruz. Onlar son 3 yıldır uygulamalardan elbetteki duydukları rahatsızlıkları seçimlerde kullanacakları tercihlerde gösterecekler. Ancak bu sorunun çözümü olmayacaktır” ifadelerine yer verdi.
Sorunun çözümünün HSYK kanunda değişiklikle olacağını dile getiren Şahin, “Sorunun çözümünün gerçekleşmesi için HSYK kanununda zorunlu olarak bir değişiklik yapılmasıdır. Anayasa hükmü olması nedeniyle parlamentoda grubu bulunan tüm siyasi partilerin bu hususa destek vermesi ile HSYK’nın yapısında değişiklik yapılmalıdır” dedi.
Anayasa değişikliğinin şart olduğunu ifade eden Şahin, “Hem HSYK’nın yapısı, hem Yargıtay ve Danıştay kanunu, hem de anayasa mahkemesi yapısının tamamını içeren bir değişikliğin sivil bir anaysa ile mümkün olduğunu düşünüyorum. sorunların çözümünde yeni bir anayasanın gerçekleşmesi olduğuna inanıyorum” diye konuştu.
Şahin, yeni bir anayasa konusunu milletin önümüzdeki seçimlerde parlamentoda grubu bulunan partilere ödev olarak yükleyeceğini söyledi.