Hacı Murad-ı Veli Türbesi daha modern hale geliyor

Bir dizi incelemelerde bulunmak üzere ilimize gelen Vakıflar Genel Müdürü Dr. Adnan Ertem, Hacı Murad-ı Velinin Türbesi’nin çevresinde yenilikler yapılacağını söyledi.

Çankırı incelemelerine ilk olarak Eldivan ilçesinde bulunan Hacı Murad-ı Veli Türbesini ziyaret ederek başlayan Ertem’e Çankırı Valisi Vahdettin Özcan, Belediye Başkanı İrfan Dinçi AK Parti Çankırı Milletvekili İdris Şahin ve vatandaşlar eşlik etti.

Türbe ve çevresinde inceleme yapan Ertem’e beraberindekiler bilgi vererek neler yapılabileceği konusunda değerlendirmede bulundular.

İncelemenin ardından açıklamada bulunan Ertem, gazetecilere yaptığı açıklamada, türbenin çevresinde yenileme yapacaklarını ifade ederek, ”Hacı Murad-ı Veli buranın önemli şahsiyetlerinden birisi. Bu merkezde o anlamda önemli. Vakıflar Genel Müdürlüğü olarak da sayın valimiz ve sayın milletvekilimizle birlikte yapılan çalışmalarla ilgili yerinde incelemelerde bulunduk” dedi.

Türbenin çevre düzenlemesinin yapılacağını kaydeden Ertem, ”Bu dergahın ve caminin restorasyonunu geçtiğimiz yıl yapmıştık. Bu yılda valilik ile birlikte çevre düzenlemesine bağlı olarak , yemekhane, kesimhane, şadırvan yenilenecek” şeklinde konuştu.

Türbe hakkında bilgi veren Eldivan kaymakamı Harun Ersin Polat ise, ”Hacı Murad-ı Veli hazretleri 12. Yüzyılda doğmuş ve Çankırı’nın Seydi köyüne yerleşmiş. 1207 yılında da burada hayatını kaybetmiştir. Horasan Erenlerindendir. Anadoluda bulunan 4 büyük veliden biridir. Hacı Bayram-ı Veli, Hacı Bektaş-ı Veli ve Şeyh Şaban-ı Veli ile birlikte.  Hacı Murat-ı Veli çok büyük bir insandır. Burada Hacı Murad-ı Veli hazretlerinin türbesi var. Bu türbe Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yapıldı” ifadelerini kullandı.

İnsanların burayı yoğun bir şekilde ziyaret ettiğini belirten Polat, Ziyaretçiler, kurban kesip, ibadetlerini yapıyorlar. Bu ihtiyaçların karşılanması için çevre düzenlemesini yapacağız. Çevre düzenlemesi kapsamında, yemekhane, kesimhane ve benzeri düzenleme yapılacak. 21 dönümlük bir arazi üzerinde düzenleme yapacağız.” dedi.