Gönüller bir olsun

Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri çerçevesinde önceki gün Çankırı Hasan Fehmi Gökşen Spor Salonu’nda bir anma programı düzenlendi.

İl Müftülüğü tarafından gerçekleştirilen programa, Çankırı Valisi Vahdettin Özcan, Belediye Başkanı İrfan Dinç, Ankara Müftüsü Mustafa Hakkı Özer, Çankırı Müftüsü Aslan Türk, STK temsilcileri, siyasi parti yöneticileri ve vatandaşlar katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Kuran-ı Kerim tilaveti ile başlayan programa,  hava şartları nedeniyle katılımın az oluşu dikkat çekti.

Kuran-ı Kerim tilavetinin ardından Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in kutlu doğum mesajı görsel olarak katılımcılara sunuldu. Mesajda Kutlu Doğum Haftası’nın bu yıl ki temasının ‘İslam Kardeşliği’ olduğu kaydedildi.

Üzeyir Güzel ve Behlül Karagöz isimli hocaların Ezan okunmasıyla başlayan Kutlu Doğum coşkusu, Cemalettin Ferruh Kuran Kursu öğrencilerinin ilahi şöleni ile devam etti.  Çeşitli kasidelerin yer aldığı programda, Namık Tanık İlköğretim Okulu öğrencisi Betül Öztürk’ün okuduğu ‘Seccaden Kumlardı’ isimli şiir katılımcılara duygusal anlar yaşattı.

Programın açılışında bir konuşma yapan İl Müftüsü Arslan Türk, katılımın az olduğunu belirterek, “Çankırı iline yakışır bir kalabalık yok” dedi.

Olumsuz hava şartlarını işaret eden Türk, “Bugünkü hava şartları malum, Allah beterinden saklasın. Fırtına var ve şehrin bazı yerlerinde elektrikler kesik. Çankırılı kardeşlerimiz burada da elektrik olmadığını düşünerek gelmediler. Bunu biliyorum ve gönüller bir olsun diyorum” ifadelerini kullandı. Türk katılımcılara ve programın hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür ederek sözlerini noktaladı.

Ankara Müftüsü Mustafa Hakkı Özer, program kapsamında verdiği konferansta İslam kardeşliğine vurgu yaparak, “Kin ve nefret duygularını atmaya ihtiyacımız var. Empati kurarak karşımızdakinin derdine derman olmaya ihtiyacımız var. Bunlar, Peygamber Efendimizin rehberliğinde çözülebilir” diye konuştu.

Ayrıca katılımcılara gül ve Kuran-ı Kerim hediye edildi.