Gönül elçisi olmak asil ruhların meselesidir

Toplumsal kalkınmaya katkı sağlayacak gönüllü sayısının arttırılması, insan kaynağı ihtiyacının güçlendirilmesi ve gönüllü çalışmanın yaygınlaştırılması amacıyla Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin tarafından tüm illerde uygulamaya konulan Gönül Elçileri projesi Vali Vahdettin Özcan’ın eşi Leyla Özcan’ın başkanlığında Valilik Birlik Salonunda toplandı.

Toplantıda bir konuşma yapan Vali Özcan “Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımız Fatma Şahin tarafından tüm illerde başlatılan gönül elçileri projesini Çankırı olarak başladı. İllerde bu projeleri protokol eşleri yönetmekte ve ellerini çocuklara, hastalara, kadınlara uzatmaktadır, bu iş gönül işidir.” dedi.

Toplantı’nın devamında bir konuşma yapan Vali Özcan’ın eşi Leyla Özcan “Sayın Başbakanımızın saygıdeğer eşleri Emine Hanımefendinin himayelerinde, 19 Aralık 2012 tarihinde 81 İl Valisi eşlerinin katılımıyla gerçekleşen gönül elçileri koruyucu aile projesine Çankırı İlimizi temsilen katıldım. Koruyucu Aile olma statüsünü kısaca izah edecek olursam, çeşitli nedenlerle öz ailesi yanında bakımları bir süre için sağlanamayan çocuklarımızın kendi aile ortamlarında eğitim, bakım ve yetiştirme sorununu kısa veya uzun süreli olarak ücretli veya gönüllü statüde devlet denetiminde paylaşan hissettikleri toplumsal sorumluluğu gösterebilen uygun aile ya da kişilerdir. Yukarıda zikredilen tarihten şuan bulunduğumuz an itibariyle, bu projenin bir an evvel hayata geçirilmesi adına, İlimiz Protokolüne mensup İdareci Eşi arkadaşlarımla bir dizi toplantılar gerçekleştirdik. Bu çalışmalar neticesinde takip edilmesi gereken usül ve yöntemleri belirlemeye çalıştık. İlk olarak İlimizde projenin kapsamlı ve etkili bir şekilde duyurusunun yapılması amacı ile, 100. Yıl Kültür Merkezi fuayesinde Çankırı Belediyesi bünyesinde görevli 2 kardeşimizin tanıtım ve bilgilendirme görevini ifa etmeleri kendilerine tarafımızdan tevdi edilmiştir. Ayrıca, İl Müdürlüğümüz tarafından şuan sizlere gösterdiğim broşür ve el ilanları bastırılmış olup, İlimiz genelinde en ücra noktadaki muhataplara ulaştırılabilmesi hiç şüphesiz hepimizin gayretli çalışmalarıyla mümkün olacaktır.  Çok kıymetli katılımcılar, kısaca yukarıda sizlerle paylaşmaya çalıştığım faaliyetler bu projenin farkındalık yaratma adına yürütülen tanıtım çalışmalarını oluşturmaktadır. Bu projeden arzu edilen başarının elde edilebilmesi ancak ve ancak gönülden hissedilen bir sevgi, bir merhamet, bir sahip çıkma anlayışının somut olarak fiiliyatta tezahürüyle mümkün olacaktır.  Gönül elçisi olmak asil ruhların meselesidir. Türk insanının mayasında bu asalet hep vardı ve daima var olacaktır.  Sizleri taşıdığınız canın liyakati adına Çankırı’mızda canları ezgin ve üzgün onlarca çocuğumuzun canlarını can vermeye değecek koruyucu ve onları kollayıcı ailelerine kavuşturan gönül fezasının müstesna elçileri olmaya davet ediyorum. Son olarak yapacağınız çalışmalarda hepinize muafakiyetler dilerim.” dedi.

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Vekili  Levent Şentürk yaptığı sunum ile STK temsilcilerini bilgilendirdi.