Girişimcilik eğitimi başlıyor

KOSGEB ve Halk Bankası arasında yapılan protokol kapsamında, Çankırı Karatekin Üniversitesi öğrencilerine ve girişimci bayanlara yönelik girişimcilik eğitimi verildi. KOSGEB Çankırı Hizmet Merkezi Müdürlüğü koordinatörlüğünde yürütülen çalışmalar kapsamında, eğitim ücreti Halk Bankası tarafından karşılanırken, başta üniversite öğrencileri ve girişimci bayanları hedefleyen Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi ile beraber 30 kişiye sertifika verildi. Söz konusu eğitimlerin üniversite öğrencilerine duyurulması ve organizasyonun gerçekleştirilmesine Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörlüğü ve Meslek Yüksekokulu büyük katkı sağladı.

30 Kursiyer, 70 saatlik eğitim sonunda almış oldukları sertifikalar ile, kendi işyerlerini açmak istedikleri takdirde, işyeri açılış işlemlerine (oda kayıtları, sicil gazete kayıtları, noter masrafları, muhasebeci masrafları, yazar kasa masrafları vb. gibi) 3.000 TL’ ye kadar, işyeri makine-teçhizat ve ofis donanımı giderlerine 15.000 TL’ ye kadar, işyeri giderlerine (personel maaşı, kira, elektrik-su-telefon-yakıt gideri gibi) 12.000 TL’ye kadar olmak üzere toplam 30.000 TL hibe alabilecekler. Ayrıca açılacak işyerlerine ihtiyaçları doğrultusunda makine almak istedikleri takdirde, 70.000 TL’ ye kadar ve 4 yıl vadeli olmak üzere sıfır faizli kredi kullanabilecekler.

Gerçekleştirilen çalışma nedeniyle, KOSGEB Çankırı Hizmet Merkezi Müdürlüğü, “Yeni işyerlerinin açılmasında çok önemli bir fonksiyona sahip KOSGEB Girişimcilik Desteğinden yararlanılması maksadı ile önümüzdeki günlerde KOSGEB Çankırı Hizmet Merkezi Müdürlüğü tarafından tekrar kurslar açılacak. Düzenlenen eğitimlerde emeği geçen Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Meslek Yüksek Okulu Müdürü Sayın Prof. Dr. Rıza Gürbüz’ e ve Halk Bankası Çankırı Şubesi Müdürü Sayın Halim Deniz’ e teşekkür ederiz.” dedi.