Girişimciler sertifikalarını aldı

Ticaret ve Sanayi Odası’nın toplantı salonunda 26 Ağustos 2013 Pazartesi günü saat 14:30 da gerçekleştirilen sertifika törenine Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hayrettin Çelikten, Ticaret Müdürü Şükrü Karaaslan, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Müdürü Yusuf  Möhür, KOSGEB Müdürü Ahmet Özbekler, KUZKA İl Koordinatörü Mustafa Kolay, ÇATSO Yönetim Kurulu Üyeleri Fehmi Bölükbaşı, Salih Tunç, Mehmet  Silahsız ile girişimcilik kursuna katılan kursiyerler katıldı.

Sertifika töreninin açılış konuşmasını yapan KOSGEB Müdürü Ahmet Özbekler, “İlimiz, 2011 yılında 63 kişilik girişimcilik kursiyeri ile Türkiye’de 76.sırada iken 2012 yılında 204 kursiyer ile 61.sıraya, 2013 yılında ise 700 kişi ile 13.sıraya yükselmiştir” diyerek sertifika alan girişimcilerden iş kuranların 30 bin TL hibe, 70 bin TL kredi kullandırıldığını, iki yıl ödemesiz dört yıllık kredi verildiğini, iş kuracak arkadaşlarımıza her zaman kapılarının açık olduğunu ve her türlü desteğin verileceğini ifade etti.

Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hayrettin Çelikten ise konuşmasında, “Ben de girişimciliği çok önemsiyorum. Çünkü Dünya’da 178 ülkede 85.sıradayız. Bunun daha üst sıralara çıkması için çok çalışmamız lazım. Girişimciliğin artmasıyla kalite ve rekabet artacak, rekabet ortamının çoğalması ürünün kaliteli olmasını sağlayacaktır. Bir başka husus ise girişimci arkadaşlarımıza şunu söylemek isterim ki bu işin manevi boyutu da var. Çünkü Peygamber efendimiz “Ticareti düzgün yapan şehitlerle beraber olacaktır” diye Hadis-i Şerif’i vardır. Bir başka Hadis-i Şerif ise “Rızkın onda dokuzu ticarettedir” buyrulmaktadır. Ben çarşıda gezerken girişimcilik yapan arkadaşları görünce çok mutlu oluyorum” dedi.

Vali Özcan konuşmasında, “Türkiye genç nüfusa sahip bir ülkedir. Bildiğiniz gibi ülkemizde nüfusun % 1.4’ü 80 yaşın üzerindedir. Avrupa’da ise bu oran % 6 seviyesindedir. Ülkemizde nüfusun yaş ortalaması % 29’dur. O yüzden KOSGEB-ÇATSO ve KUZKA’nın yapmış olduğu bu kurslar ve çalışmalar çok önemli.

Aslında benim programımda burası yoktu. Özel Kalem Müdürüm burada yapılacak sertifika törenini bana haber verdiğinde programımı değiştirerek geldim. Türkiye’nin hem ekonomisinin güçlenmesi hem de rekabetin artması, ülkenin gelişmesi girişimciler sayesinde olacaktır.

İnşallah girişimci kardeşlerimiz kuracakları işlerde bol para kazanırlar. Çokça hayır yaparlar. Çünkü ağalık farklı bir şeydir. Ağalık demek fakir fukarayı gözetmek demektir. Şimdiden hepinizi tebrik ediyor, Allah yardımcınız olsun diyorum” dedi.

Daha sonra girişimcilik kursuna katılan kursiyerlere sertifikaları verildi