Gıda işletmelerine “mevzuat” desteği

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nca, 5996 sayılı ‘’Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu’’ kapsamında yayınlanan mevzuatlardan İl genelindeki üretim, satış ve toplu tüketim yerlerinin bilgilendirilmesi amacıyla Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Gıda ve Yem Şube Müdürlüğü tarafından toplamda 17 adet bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

 

www.cankiritarim.gov.tr internet sitesinde konuyla ilgili yer alan haberde, “Yapılan toplantılardaki amaç; Kanun, Yönetmelik ve Tebliğlerde yer alan uygulamalar ve zorunlulukların işletme sahiplerine anlatılması ve mevzuatta yer alan geçiş sürelerini daha kolay atlatmalarını sağlamaktı.

 

Bu mevzuatlar gıda işletmecilerine birçok yükümlülük getirmiştir. Bu kapsamda “Gıda İşletmecilerinin Uyması Gereken Hijyen Gereklilikleri”, “Kayıt ve Onay İşlemleri”, “Ekmek ve Ekmek Çeşitleri Tebliği’nin Getirdiği Zorunluluklar”, “Ekmek Üretim ve Satış Yerlerinin Taşıması Gereken Şartlar” ile “Yem hijyeni, yemlerin piyasaya arzı ve kullanımı” hakkında bilgiler verilmiştir” dinildi.