“Gelecek nesilleri aldatmaya hakkımız yok”

Milletvekili İdris Şahin ve Ankara Vakıflar Bölge Müdürü Aslan Yıldız, restore çalışmaları devam eden camilerde incelemelerde bulundu.
İl merkezinde vakıflara ait camilerdeki restore çalışmalarını yerinde incelemek amacıyla dün Ankara Vakıflar Bölge Müdürü Aslan Yıldız ile birlikte Çankırı’ya gelen milletvekili İdris Şahin, ilk olarak Büyük Cami etrafında çarşı esnafını gezdi. Daha sonra bölge müdürü ile Büyük Cami’ye giren Şahin, “Bölgede ki esnafın en büyük temennisi cami restorasyon çalışmasının bir an önce bitmesi. Büyük bir sabırsızlık var. Fakat restorasyon çalışması ciddi bir çalışma. Vatandaş sadece dışarıdaki çalışmayı görüyor. Halbuki buranın ciddi manada ince işleri var. Bu vatandaş tarafından fark edilmiyor ve yanlış anlaşılmalara neden oluyor. Tüm gayretimizle burayı bitirelim” dedi.
Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün Çankırı’da ciddi çalışmalar yaptığını aktaran Ankara Vakıflar Bölge Müdürü Aslan Yıldız, “Restorasyon çalışması gerçekten çok zordur. Çünkü sıfır bir bina yapmıyorsunuz. Bizim asıl önceliğimiz ecdadımızın yapmış olduğu eserleri gelecek kuşaklara da aktarmaktır. Çünkü tarihi dokuların aslına uygun bir şekilde tekrar gün yüzüne çıkarılması gerekir. Yani bu işler sabır ve zaman işidir. Her şeyi en ince ayrıntısına göre, araştırarak ve inceleyerek yapmak gerekir” dedi.
Gerçekleştirilen çalışmalarda bir aksaklık ve ihmalin yaşanmadığını da aktaran Yıldız, Her şey programa göre ilerliyor. Ben ayda en az 2 kere buraya geliyor ve çalışmaları yakından takip ediyorum” dedi.
“Vatandaşımızda çok yanlış bir algı var” diyen Yıldız, “Restorasyon çalışması demek sıvayıp geçmek değildir. Çünkü burada 500 yıllık bir ecdat yadigarı var ve bizlere emanet edilmiş. Biz de bize emanet olan bu eseri bizden 500 yıl sonraki kuşaklara ulaştırmak zorundayız. Görüyorsunuz daha önceki çalışmalar sağlıklı yapılmamış ve birçok ince işin üstü kapatılmış. Restore çalışmasına başlayan arkadaşlar bunları fark etti ve yeniden bir çalışma başlattık. Bu çalışmalar esnasında kubbede ve birçok yerde çatlakların olduğunu da gördük. Şu anda çatlakların hepsi tamir edildi ve güçlendirmeleri yapıldı. Sizlerden tek isteğimiz biraz sabır. Çünkü gerçekten çok ciddi bir çalışma gerçekleştiriliyor ve çalışma sonunda 50-60 yıl rahat olacağız. Hemen yapalım ve bitirelim mantığı içinde asla değiliz. Çünkü ileriki nesilleri aldatmaya hakkımız yok. Bu serler milletin eseridir ” dedi.
“Kişilere göre iş yapamayız” diyen Yıldız, “Çalışmalar nedeniyle birçok kimse şikayet ediyor. Fakat her şeyi camiye gelen 3-5 cemaate bağlamak doğru değildir. Buradaki çarşıya ve esnafa hareketlilik kazandıracak çalışmaları hayata geçirmek lazım. Bu da benim değil yerel yönetimlerin, esnaf ve ticaret odalarının işi. Onlar burayı cazibe merkezi haline getirecek” dedi.
FRG Restorasyon sorumlusu Feridun Deniz, “Çalışmaları en iyi şekilde yapıyoruz. Her şeyi en ince noktasına kadar düşünerek gerçekleştiriyoruz. Biz hemen alıp çıkalım diye çalışmıyoruz. Daha önce sıvayıp geçmişler. Eski orijinalliğini tekrar ortaya çıkarmak için gayret gösteriyoruz” dedi.
Büyük Cami restorasyon çalışmalarını yerinde inceleyen heyet daha sonra Yeni Cami ve İmaret Camisindeki çalışmaları da inceledi.
Çalışmaların düzgün bir şekilde ilerlediğini aktaran Milletvekili Şahin, “Bölge müdürümüz mesaisini buraya harcıyor. Vatandaşımız haklı olarak çalışmaların bir an evvel bitmesini istiyor. Fakat restorasyon çalışması hemen olacak bir iş değil” dedi.
İmaret Cami etrafında bulunan esnaflarla da sohbet eden Şahin, restorasyon çalışması için dükkanların bir an evvel boşaltılmasının önemine değinerek, “Eğer içinizde her hangi bir sorun yaşayan varsa bana bildirsin çözeyim ve hemen çalışmalara başlayalım ki burayı da güzel bir şekilde ilimize kazandıralım” dedi.
cami (5)

Yazarlarımız Hakkında