Dunlop

Gaziye “Devlet Övünç Madalyası”

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 “Devlet Övünç Madalyası” töreni 100. Yıl Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Gerçekleştirilen törende gösterdiği sorumluluk ve görev anlayışı içinde feragat ve fedakarlık, başarı ve yararlılık dolu çalışmalarıyla Türkiye Cumhuriyeti ve Türk milleti adına haklı gurur kaynağı teşkil ederek, gazi olan Uzm. J.1.Kad. Çvş. M. Aykut Durlanık’a ‘Devlet Övünç Madalyası” verildi.

Evli ve 2 çocuğu olan Uzm. J. 1. Kademe Çvş. Mustafa Aykut Durlanık, 24 Ağustos 2007 tarihinde Şırnak Uludere Kader Tepe bölgesinde bölücü terör örgütü mensupları ile girilen silahlı çatışma sonucu yaralanarak Gazi olmuştu.

Yapılan madalya töreni öncesi ilk önce gazi olan Durlanık’ın öz geçmişi okundu ve akabinde Vali Vahdettin Özcan kısa bir konuşma yaptı.

“Vatan sevgisi, fedakârlık, geleceğe duyulan umut ve güvenle, yaşadığımız yurt topraklarını bizlere bağımsız kılan aziz şehitlerimiz, kahraman gazilerimiz!” diyerek konuşmasına başlayan Vali Özcan, “Gazilik ve şehitlik; bir milleti millet yapan en kutsal değerlerin başında gelmekte olup; vatan ve millet için kendini feda etmektir. Milletimiz için şehitler “Nurlanmış”  gaziler “Onurlanmış” kimselerdir.

Şimdi, aziz şehitlerimiz, kahraman gazilerimiz için söylenebilecek her söz, siz yakınlarının hislerini  karşılamada kifayetsiz kalsa da yüce dinimiz, şehitlerimiz ve bu mertebeye çok yaklaşmış gazilerimiz için; “Onlar Allah’ın sevgili kullarıdırlar, Allah katında diridirler, fedakârlıkları boşa çıkarılmayacak, cennete  konulacaklardır.” şeklinde bildirir.

Tarihine, kahramanlarına, değerlerine sahip çıkamayan milletler ayakta kalamazlar. Bin yıllık Türk vatanına göz dikmiş gafillerin oyunlarını, sonsuz vatan ve millet aşkıyla bozan sevgili yavrularımız, bu uğurda göğüslerini siper ederek tereddütsüzce  yarışırcasına, gazilik ve şehitlik mertebesine ulaştılar.

Onların en yakınları sizler, ülkemizin esenliği ve güvenliği için en sevdiğiniz varlıklarınızı vatan görevine yollayarak, bu günlerimizin huzurlu Türkiyesine omuz verdiniz. Şundan emin olabilirsiniz ki; onların adlarını ve hatıralarını canlı tutup ölümsüzleştirmek, onlara milletçe vefa borcumuzu bir nebze olsun hatırlamak, gelecek kuşakların belleğinde yer etmesini sağlamak için, devletimiz ve milletimiz seferber olmuştur.

Unutmayın yalnız değilsiniz.  Türk milleti ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti her zaman kuvvetle yanınızdadır. Biraz sonra takdim edilecek “Devlet Övünç Madalyası” ile göğsünüzde gururla ve onurla taşıyacağınız  milletimizin sizler için çarpan kocaman yüreği olacaktır.

Bu madalya ve belgeleri,  devletimizin şehit ve gazilerimize ve siz yakınlarına duyduğu şükran ve minnet duygularının bir nişanesi olarak kabul etmenizi diliyor; hepinize en derin sevgi ve saygılarımı sunuyorum” dedi

Hazır metin olmadan konuşmak istediğini fakat söyleyeceklerinin birilerine dokunacağının altını da çizen Vali Özcan, terör örgütüne karşı sadece askeri alanda değil topyekun olarak mücadele edilmesi gerektiğini vurguladı. Vali Özcan ayrıca salonda bulunanlara seslenerek, “Tüm şehit yakınlarımızı tek tek ziyaret edeceğim” dedi.

Yapılan konuşmanın ardından gazi Durlanık’a madalyası Vali Özcan tarafından takıldı ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün imzalayarak gönderdiği şeref beratı takdim edildi.