Gamzeli, “İyi tohum kaliteli ürün demektir”

Türkiye Kamu Çalışanları Kalkınma ve Dayanışma Vakfı(TÜRKAV) Çankırı İl Başkanlığı bu hafta Çankırı’da yapılan tarım ve hayvancılığın durumunu konuşmak üzere; TZOB Yönetim Kurulu Üyesi, Çankırı Ziraat Odası Başkanı,  Nejat Gamzeli’yi konuk etti.

TZOB Yönetim Kurulu Üyesi, Çankırı Ziraat Odası Başkanı Nejat Gamzeli, TÜRKAV’a; ÇZO Yönetim Kurulu üyeleri Zeynel Çelik, Cahit Gökmen ve  Genel Sekreter Necati Taş ile beraber geldi.

Program öncesi kısa bir konuşma yapan TÜRKAV Başkanı İsa Bölükbaşı; Köylerimizin boşalması ile Türk tarımı ve hayvancılığının günden güne yok olmaya başladığını, birde buna tarımsal girdilerin gübre, mazot, ilaç maliyetlerinin yüksekliği, kaldırılan mahsulün para yapmaması, hayvancılıkta yem, yine ilaç fiyatlarını yüksekliği, ithalatın serbest bırakılması gibi durumlar eklenince  Türk tarımı ve hayvancılığının can çekişir duruma geldiğini ifade etti.

“Bilindiği üzere İlimiz tarım arazilerimizin %82,2’si kıraç araziler olup, % 17,8’in de sulu tarım yapılmaktadır. Tarım arazilerimizin büyük bölümünün kıraç  olması sebebiyle tarımsal gelirimiz sulanabilir bölgelere nazaran çok düşük olmaktadır” diyerek sözlerine başlayan Çankırı Ziraat Odası Başkanı,  Nejat Gamzeli, “İlimizde tarım sektörünün gelişmesine katkı sağlayacak, uzun süredir beklenilen Koyunbaba Barajı ve Hamzalı Sulaması gibi önemli tesislerin temeli 03.12.2011 tarihinde atılmıştır. Aynı zamanda temeli atılan gölet ve sulama tesisleri tamamlandığında 207.980 dekar tarım arazisi sulanmış olacaktır. Temennim odur ki temeli atılan bu barajlar kısa sürede tamamlanır ve Çankırı çiftçisinin de diğer bölgelerde olduğu gibi senede  2 ürün almasını sağlar” dedi.

“Biz çiftçiler inanın zor şartlarda üretim yapmaktayız” diyen Gamzeli, “Gün geliyor yoğun tarla fareleri ile mücadele ediyoruz. O bitmeden domuz mücadelemiz başlıyor. Yaklaşık 3 yıldır bölgemizde domuz sayısında artma oldu. Ekili arazilerimize zarar vermektedir, bazı köylerimizde çiftçilerimiz ürün bile alamaz hale geldiler” dedi.

“Üyelerimize sertifikalı tohum kullanmalarını ısrarla talep ediyoruz” diyen Gamzeli, “İyi tohum kaliteli ürün demektir. Üretimi artırmanın tek yolunun verimliliği artırmak olduğunu belirterek, tohumluğun, verim ve üretim artışındaki payının ortalama yüzde 25 civarında olduğunu, bu oranın bazı durumlarda yüzde 40’lara kadar çıkabildiğini hatırlatmak istiyorum.

Tohumluk fiyatları düşük tutulmalı, “Tohum yoksa yetiştireceğiniz bir ürün de yok demektir”. Bilindiği gibi ülkemizde girdi fiyatları dünyada rekabet içinde olduğumuz ülkelere göre yüksek seyretmekte ve dolayısıyla üretim maliyetleri de artmaktadır. Artan maliyetler karşısında satın alma gücü azalan çiftçi, daha az girdi kullanımına yönelmekte, bu durum da çiftçimizin kaliteli üretim yapmasını engellemektedir. Dolayısıyla üretimden beklenen verim alınamamaktadır. Tohumluk fiyatlarının düşük olduğu yıllarda, çiftçinin sertifikalı tohumluk kullanımında artış olduğu bilinmektedir. Bundan dolayı, tarımda üretimin artırılmasında en önemli girdi olan tohumluğun  fiyatlarının düşük tutulması gerekmektedir. Çiftçilerimizin uygun fiyatla tohum temin edebilmesi, yüksek verim ve kaliteli üretimin devamlılığı bakımından önemlidir. Sertifikalı tohumluk kullanımının yaygınlaştırılması için verilen destekler artırılarak devam edilmelidir.

Üyelerimize mutlaka toprak analizi yapmaları konusunda öneride bulunuyoruz. Toprak analizi demek toprağın ihtiyacına kulak vermek demektir.

Tüm bitkisel ürünler için dolu, fırtına, hortum, yangın, deprem, heyelan, sel ve su baskını risklerinin neden olduğu miktar kaybı ile yaş meyve, sebze ve kesme çiçekler için doludan kaynaklanan kalite kaybı sigorta kapsamındadır. Bu yüzden diyoruz ki mutlaka tarım sigortası yaptırın” dedi.

“Çankırı-Ankara karayolunun Süleymanlı Köyü yakınlarındaki Karakışla mevkisinde temeli atılan ve hızla inşaatı devam eden tesisler 10 bin tonluk yatay silo, 20 bin tonluk da dikey çelik silodan oluşacak” diyen Gamzeli, “ Tesisler sayesinde çiftçilerimiz trafik yoğunluğundan kurtulacak, daha az yol kat edecek, daha çabuk ürününü teslim edecek sosyal tesislerden faydalanacaktır” dedi.

“Çiftçiler üretime teşvik edilmeli” diyen Gamzeli konuşmasının sonunda, “Ülkemizde çiftçilik yapmak bu şartlar da çok zor, İlimizde çok daha zor. Hükümetimizden sürekli talepte bulunuyoruz; Tarımsal desteklemelerde iyileştirilme yapılması gerekmektedir.

Çiftçimizin birkaç yıldan beri afetlerden dolayı ürün alamaması neticesinde hükümetimizden gerekli destekleri vermesini talep ediyorum. Biz üretelim, hepimiz tüketelim, dış ülkelere bağımlı kalmayalım” dedi.

Programın sonunda TÜRKAV Başkanı İsa Bölükbaşı katılımlarından dolayı konuklara teşekkür ederek Çankırı Ziraat Odası Başkanı,  Nejat Gamzeli’ye günün anısına teşekkür belgesi takdim etti.