Futsal ligi başlıyor

Salon futbolu (Futsal) 28 Ocak 2013 tarihinde başlıyor. Gerçekleştirilecek organizasyon hakkında bilgi veren Çankırı Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu (ASKF) Genel Başkanı Ahmet Çardak, gerçekleştirecekleri çalışmanın Çankırı’ya hayırlı olmasını diledi.

Geçen senelerde gayri resmi olarak yapılan Futsal’ın bu yıl resmi yapılacağını söyleyen Çardak “Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu Genel Başkanlığının 18 Eylül 2012 tarihli yazısının elimize ulaşmasıyla birlikte bilgileri hem yazılı hem de sözlü olarak spor kulüplerimizle paylaştık. Futsal liginin 2012-2013 Sezonunda Türkiye Futbol Federasyonu(TFF) ile konfederasyonumu(TASKK) ve Federasyonumuz (ASKF) işbirliğiyle ortaklaşa düzenleneceğinden en azından bir başlangıç yapma adına kulüplerimizin desteğinin aradık ve fazlasıyla bulduk.” dedi.

Futsal’ın ilk etabını başarı ile geçtiklerini dile getiren Çardak “Çankırı Amatör Spor Kulüpleri (ASKF) Federasyonu yönetimi olarak ilimizde bir Futsal Sorumlusu belirledik. Konuyla ilgili yeni yapılanma Türkiye Futbol Federasyonu Futbol Gelişim Direktörlüğünde (TFF FGD) yapıldığından;

Çankırı ASKF olarak kulüplerimizin Büyükler ve U 17 kategorilerinde ilimizde Futsal Lig organizasyonunu başlatmak isteğimizi Futsal Ligi katılım Formunu doldurarak 22 Ekim 2012 tarihinde TFF FGD’ye bildirdik.

Futsal Ligine katılacak takımlarda görev yapacak antrenörlerin “C” ve üstü kategorilerde TFF tarafından verilmiş veya denkliği kabul edilmiş herhangi bir antrenör lisansına sahip olmaları ve TFF tarafından gerçekleştirilecek Futsal Gelişim Seminerine katılmaların zorunlu olduğundan;

Futsal Ligi organizasyonunun ilk ayağı olan Futsal Antrenör Gelişim Semineri, İlimiz H. Fehmi Gökşen Spor Salonu’nda 26-27 Kasım 2012 tarihlerinde TFF Futbol Gelişim Direktörlüğü Eğitimle Muammer Birdal ve Mustafa Özer tarafından yapıldı.

11 tane antrenörün diplomalarını aldığını belirten Çardak “Futsal’a 81 İl arasından 25 il katıldı, oradaki insanlar bana sordular sen bu küçük ilde bu başarıyı nasıl sağlayacaksın diye? Bende arkadaşlarımdan aldığım güç ile göğsümü kabartarak Kazanacağız, başaracağız dedim. Arkadaşlarım kalkıp ilçelerinden buraya müsabakalar için gelecekler bu benim veya onun değil bizim başarımızdır, bütün yükler kulüp başkanlarının omuzlarındadır.” dedi.

Konuşmasının devamında Çardak “18 bize bağlı kulüp var Yeşil Korgun 8 yıldır hiçbir faaliyete katılmadı tabela kulüpleri var. Futsal’a 1994’ten büyük 10 takım 1994’ten küçük 8 takım katılacaktır bunların arasından çıkacak bir takım Şampiyonada Çankırı’yı temsil edecektir.” dedi.

Çardak’ın konuşmalarından sonra kısa bir konuşma yapan Futsal Çankırı İl Sorumlusu Adnan Şahin “Çankırı’da iş yapandan çok konuşan var, kulüpler sponsor olmakta zorluk çekiyorlar. Bugün Çankırı’da Futsal başladı, bu branşı geliştirmek antrenörlerimizin ellerindedir.” şeklinde sözlerine son verdi.