“Fotoğrafçılık Atölyesi” Projesi

Çankırı 80. Yıl Cumhuriyet Lisesi tarafından hazırlanan “Fotoğrafçılık Atölyesi” projesi, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından kabul edildi.

Gençlik ve Spor Bakanlığı,  2012 yılı gençlik projeleri destek programı kapsamında Çankırı 80. Yıl Cumhuriyet Lisesi bir yıl boyunca yapılacak olan eğitim ve aktiviteler için 81 bin TLlik bütçe ile destek olacak.

Koordinatörlüğü matematik öğretmeni Ömer Sağır tarafından yürütülen proje, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın 2012 Yılı Gençlik Projeleri Destekleme Programı kapsamında değerlendirilmeye alınarak, yaklaşık 3000 proje arasından yapılan çeşitli elemeler neticesinde Türkiye genelinde kabul edilen 122 projeden biri.

Çalışma hakkında bilgi veren okul yönetimi “80.Yıl Cumhuriyet Lisesi Müdürlüğü ve Gençlik Hizmetleri Spor Bakanlığı Proje Koordinasyon Genel Müdürlüğü arasında Fotoğrafçılık Atölyesi projesinin hayata geçirilmesi için bir protokol imzalanmış, Gençlik ve Spor Bakanlığı Proje Koordinasyon Genel Müdürlüğü’nce projenin harcamaları için 80 bin 900 liralık bir bütçe ayrılmıştır.

Fotoğrafçılık, okulumuzda 2012-2013 eğitim öğretim yılından itibaren uygulanacak olan “Hobi Kulüpleri” projesinin bir parçasıdır. Hobi kulüpleri projesinin temel amacı  “Herkesin bir hobisi olmalı” sloganından hareketle, “Bireyin vakit geçirirken dinlenebileceği, kendisine güvenini arttıran bir uğraşısı olmalı. Kendi kendine vakit geçirebileceği, üzerinde düşünüp, araştırma yapıp, yeni şeyler deneyebileceği, O işi yaparken heyecan duyup, günün o saatlerini iple çekeceği,  zaman zaman o işi yapanlarla toplanıp, birbirlerine yaptıklarını gösterip, üzerinde tartışacağı ve her gün yeni bir şeyler öğreneceği bir hobisi olmalı. Hem de sadece okuyarak değil,  yaparak, yaşayarak, seyahat ederek…”

Bu kapsamda okulumuzda Hobi Kulüpleri projesiyle Fotoğrafçılık ve Sinema Kulübü, Model Uçak Kulübü, Futbol Kulübü, Tiyatro Kulübü ve Şiir Dostları kulübü kurulmuştur. Tüm kulüplerimiz tarafından yaptıkları farklı ve sıra dışı etkinlikler için ulusal ve uluslar arası kaynaklardan destek almak için çeşitli projeler yürütülmektedir” dedi.

Söz konusu proje kapsamında uzman eğitmenler tarafından öğrencilerimize 2012-2013 eğitim yılında uygulamalı ve teorik fotoğrafçılık eğitimi verilecek, il içi ve yurt içi çekim gezileri düzenlenip yıl sonunda bir fotoğraf sergisi düzenlenecek.