Fırıncılar ekmek kampanyasına tepki gösterdi

Çankırı Unlu Mamul ve Ekmek Üreticileri İşletme Haklarını Koruma Derneği Başkanı Hasan Hüseyin Kuşçu, son zamanlarda bazı marketlerin 2 ekmek alana 1 ekmek bedava kampanyasına tepki gösterdi.
Marketlerin yaptığı uygulamanın hem fırıncı esnafına hem de sadece ekmek satarak para kazanmaya çalışan bakkal esnafını zor durumda bıraktığını dile getiren Kuşçu, “Fırıncıda bakkaldan bu durumdan rahatsız. Görüyorsunuz marketten poşet poşet ekmek alıyorlar. Şu anda yasalara karşı geliniyor ve dava açacağız” dedi.
Fırıncı esnafının sadece ekmek satarak para kazanmaya çalıştığını dile getiren Kuşçu, “Marketler yaptıkları uygulama ile zarar etmiyor bunu başka bir ürünle telafi ediyor. Fakat Fırıncı esnafının böyle bir şansı yok çünkü sadece ekmek satıyor. Bakkal esnafımız da aynı durumda. Çünkü bakkal esnafının en büyük lokomotifi ekmek satışıdır” dedi.
Konuyla ilgili mahkeme kararı olduğunu belirten Kuşçu, şöyle devam etti:
“Bazı marketler ekmekte haksız rekabete devam ediyor. Daha önce ticaret mahkemesine ekmekteki haksız rekabetle ilgili dava açtık, mahkeme davamıza olumlu yanıt verdi. Mahkemenin bilirkişiye yaptırdığı maliyet hesabında ekmeğin maliyeti 80 kuruş olarak belirlendi. Mahkeme kararına göre bunun altında ekmek satmak haksız rekabet o değerlendirilmiştir. Her ilde ekmek fiyatını belirleyen kuruluşlar var onun altında ekmek satılmaz.”
Mahkemenin aldığı kararı haksız rekabet uygulayan marketlere bildirdiklerini dile getiren Kuşçu, “Marketin yaptığı 2 ekmek alana 1 ekmek bedava kampanyasını haksız buluyoruz. Bu konuda mahkeme kararıyla birlikte markete ihtar çektik. Kendisinden rica ediyoruz: Bu davranışına son versin, bakkalın ve fırıncı esnafının bu zararına son versin. Ulusal mağazalar çoğalması nedeniyle bakkallar sadece ekmekle para kazanmaktadır ama bu kampanyalarla bakkalların da zararına hareket ediyorlar” dedi.
Çankırı Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Başkanı Ebubekir Sevgili ise, ekmek üreticileri ile birlikte bu haksız rekabeti sona erdirmek için mücadele edeceklerini söyledi.
Hukuk kuralları çerçevesinde bu mücadeleyi sürdüreceklerini aktaran Sevgili, “Amacımız halkı mağdur etmek değil, herkesin aynı şartlarda savaş vermesi. Zincir marketlerden dolayı bakkallar zaten zor durumda. Ekmek bakkallar için tabanca ürün. Zincir marketlerin bu kampanyalarla bakkalın zararına sebep olmasını istemiyoruz. Bu konuda fırıncılarla birlikte çalışacağız” ifadelerine yer verdi.
Konuyla ilgili olarak bir marketin önünde gerçekleştirilen basın açıklaması esnasında bazı vatandaşlarda, “Türkiye’de serbest piyasa var. İsteyen istediği fiyattan satar. Ucuz satana ceza var da pahalı satana niye ceza yok. Vatandaş olarak elbette kendi hesabımıza uygun olan yerden alacağız. Sen de ucuz sat senden alalım” ifadelerini kullandı.
fırıncılar (6)