Filiz Çelik Kapı’dan 10 ülkeye ihracat

Çankırı Valisi Vahdettin Özcan’ın Cuma günleri sanayi kuruluşlarına yaptığı ziyaretlerin bu haftaki durağı Filiz Çelik Kapı oldu.

Ziyarette Vali Özcan’a Çankırı Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hayrettin Çelikten, Rektör Prof. Dr. Ali İbrahim Savaş, Jandarma Komutanı J. Alb. Şakir Uslu, Defterdar Durmuş Kuşak, Emniyet Müdürü Osman Zoroğlu, Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Şaban Küçükgümrah eşlik etti.

Heyeti fabrika girişinde FİLKA yönetim Kurulu Başkanı Kamil Filiz ve Fabrika Müdürü Nejat Ceylan karşıladı.

İlk olarak  4 bin 500 metrekare kapalı alana sahip olan fabrika gezildi. Kamil Filiz, fabrikanın tam bir entegre tesis olduğunun altını çizerek, fabrikada tamamen öz kaynaklar kullanıldığını ve Çankırı insanının çalıştığını söyledi.

Çelik kapıyla ilgili ne varsa hepsinin bu tesiste yapıldığını kaydeden Filiz, üretimin yüzde 70’ini iç piyasaya, yüzde 30’unu ise ihracata ayırdıklarını söyledi. Filiz ayrıca, Dubai’den Azerbaycan’a, Afrika’dan Bahreyn’e kadar yaklaşık 10 ülkeye ihracat yaptıklarını bildirdi.

Fabrikada tamamı Çankırı çocuğu olan 50 kişinin çalıştığını da ifade eden Kamil Filiz, kapasiteyi artırarak daha fazla insana istihdam sağlamayı hedeflediklerini belirterek, bu konuda kamu kurumlarından destek beklediğini ifade etti.

Filiz, üretimle birlikte istihdamın da artacağını vurgulayarak, FİLKA’yı dünya markası yaparak bu konuda Çankırı’nın adını dünyaya duyurmayı hedeflediklerini belirtti.

Çankırı Valisi Vahdettin Özcan ise, Cuma öğleden sonralarını sanayi kuruluşlarını gezmeye ayırdıklarını söyleyerek, “Benim de bir yakınım bu işi yapıyor. Ama burayı görünce tam bir entegre tesis olduğunu anladım. Burası Çankırı için gerçekten çok önemli bir tesis. Böyle bir tesisi ilimize kazandırdığı için Kamil beyi tebrik ediyorum “ dedi.

Özcan, devlet olarak yatırımcıya gerekli kolaylığı sağlamaya da hazır olduklarını belirtti.