Fenerbahçelilerden basın açıklaması

Çankırı Fenerbahçeliler Derneği Başkanı Ahmet Demirci, yönetim kurulu, üyeler ve Çankırılı Fenerbahçeliler adına yaptığı yazılı açıklamada, Fenerbahçe’nin içinde bulunduğu şike iddialarıyla ilgili olarak yasal süreçte Fenerbahçe’ye karşı kasıtlı yıpratma kampanyası yürütüldüğünü ifade ederek, şike iddialarını net bir dille kabul etmediklerini belirtti.

Demirci, açıklamasında şunları söyledi:

“Bilindiği üzere; İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülmekte olan  hazırlık soruşturması kapsamında Fenerbahçe Spor Kulübü başkanı Sayın Aziz Yıldırım, yöneticilerimizden Sayın Şekip Mosturoğlu, Sayın İlhan Ekşioğlu, alt yapı sorumlumuz Sayın Cemil Turan ve Kulüp Muhasebe Müdürümüz Sayın Tamer Yelkovan tutuklanmış bulunmaktadır. Yaşanan bu süreç, Fenerbahçe’ye gönül vermiş bizleri derinden yaralamış ve etkilemiştir.

Bizler; Fenerbahçe Spor Kulübü Başkan Vekili Sayın Nihat özdemir’in başkanlığında yönetim kurulumuzca gerçekleştirilmiş olan basın toplantısında da açık ve net bir şekilde belirtildiği üzere; isnat olunan hiçbir suçlamayı kabul etmiyor ve inanmıyoruz.

Bu süreçte; 104 yıllık şanlı bir tarihe sahip, 25 milyondan fazla taraftarı bulunan ve Türk Sporuna sayısız hizmetler sunmuş olan Fenerbahçe Spor Kulübü ve yöneticileri hakkında, soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı tarafından “Gizlilik” kararı verilmiş olmasına rağmen, bazı kişi ve kurumların  evrensel hukuk ilkelerini göz ardı ederek haksız ve hukuksuz bir çaba içerisinde bulunması endişe vericidir.

Önem ile belirtmek isteriz ki; birtakım basın mensubu ve kuruluşların söz konusu gizlilik kararına aykırı faaliyeti ciddi bir bilgi kirliliğine sebebiyet vermektedir. Örnek vermek gerekir ise; oynanacak bir müsabaka öncesinde müsabakanın tarafı iki takım yöneticilerinin rutin olarak gerçekleştirdikleri bir yemek dahi sanki oynanacak müsabakanın sonucunu etkilemeye yönelik bir tertip gibi kamuoyuna servis edilmiştir. Henüz delillerin ne olduğunun bilinmediği bir süreçte; dava ikamesi bile söz konusu değil iken hâkim edası ile hareket ederek Fenerbahçemizi yargılayıp hüküm veren zihniyeti ve temsilcilerini şiddetle kınıyor ve uyarıyoruz.

Bizler, Türk adaletine güveniyor ve vereceği karara saygı duyuyoruz. Yargılama süreci tamamlandığında atılı suçlamaların asılsız olduğu yönünde karar verilmesi hususu kuvvetle muhtemeldir.

Kurulduğu tarihten bugüne kadar gerek ulusal gerek ise uluslar arası alanda birçok spor branşında ülkemizi layığı ile temsil eden ve bu anlamda birçok başarılara imza atarak gerek taraftarlarını gerek ise ülkemizi onurlandıran ve bayrağımızı gururla dalgalandıran kulübümüzün yıpratmaya hiçbir kimsenin gücünün yetmeyeceğini açık bir şekilde ifade ediyoruz. Bu şekilde hareket ederek kulübümüzü yıpratma çabası içerisinde olan kişiler bilmelidirler ki; bunun aksi düşüncesi ile hareket edenler şunu unutmamalıdır ki; Fenerbahçesiz bir Türkiye, Türkiyesiz de bir Fenerbahçe düşünülemez.

Tüm Fenerbahçe camiasını her zaman olduğu gibi Fenerbahçemizin aydınlık geleceği için birlik ve beraberlik içerisinde tek bir vücut olmaya ve kulübümüze destek vermeye çağırıyoruz.

Bu anlamda; 10 Ağustos 1928 günü, 3 – 3 berabere biten Gazi Kupası maçından sonra; üçü Galatasaraylı ve ikisi Fenerbahçeli olan beş kişinin önünde ; “ Burada üçe üçüz… Çünkü ben de Fenerbahçeliyim! ” diyen ve 5 Haziran1932’de de kulubümüzü ziyaretinde hatıra defterine “Fenerbahçe Kulübü’nün her tarafa mazhar-i takdir olmuş bulunan asari mesaisini işitmiş ve bu kulübü ziyaret ve erbab-ı himmeti tebrik etmeyi vazife edinmiştim. Bu vazifenin ifası ancak bugün müyesser olabilmiştir. Takdirat ve tebrikatımı buraya kayd ile mübahiyim” diyerek Fenerbahçe’ye olan duygu ve düşüncelerini ifade eden ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’e gerek minnetimizi ifade etmek gerek ise kulübümüzün içinde bulunduğu bu zor günlerde birlik ve beraberliğimizi tüm dünyaya göstermek adına Dünya Fenerbahçeliler günü olan 19.07.2011 tarihinde tüm Fenerbahçelileri ATA’ mızın huzuruna çıkmaya davet ediyoruz.

Türk Sporunun yaşadığı bu zor günlerde samimi ve objektif beyanda bulunan ve faaliyet gösteren tüm kişi ve kurumlara teşekkürlerimizi sunuyoruz.”