Dunlop
featured

Evde bakım hizmetinde yeni bir adım

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uzm. Dr. Selçuk Akan, Devlet Hastanesine kazandırılan yeni bölümlerin açılış töreni sonrası basın mensuplarının gündeme dair sorularını cevapladı. Evde bakım hizmetleri konusunda basın mensuplarına bilgi veren Akan, Çankırı’nın pilot il olduğunu dile getirdi.
Yeni yönetmelik çerçevesinde evde bakım modelinin başladığını dile getiren Akan, “Biz pilot iliz. İl genelinde 3 tane evde bakım birimi kurulacak. Bunlar T tipi, H tipi ve D tipi. D tipi dişçiliğin evde bakım birimi, H tipi hastanenin evde bakım birimi, T tipi de toplum sağlığı merkezinin evde bakım birimi. Ayrıca bu hizmet için çağrı merkezi oluşturuldu. Öncelikle evde bakıma uygun olup olmadığına karar verilecek. İlgili birimler hastayı evinde tedavi edecek. 10 kişiye kadar bir grup bakacak. Buna göre kaç hasta olursa ona göre grup oluşturulacak. Pilot il olduğumuz için bakanlık gerekli eleman, makine ve teçhizat ihtiyaçlarımızı gidermiş olacak. Bizim işimiz bu hizmeti sunmak” dedi.
Gazetecilerin “Son günlerde ilimizde ki Suriyelilerin sayısının artmasıyla birlikte, kızamık ve suçiçeği hastalığında artış olduğu idda ediliyor. Bu konuda çalışmanız var mı?” sorusuna cevap veren Akan, “Bize bu yönde bir bilgi ya da talep gelmedi. Böyle bir durum olsaydı mutla çalışmamız olurdu ve gereken önlemler alınırdı” ifadelerini kullandı.