ETLİ SEBZELİ GÜVEÇ TARİFİ

ETLİ SEBZELİ GÜVEÇ TARİFİ
Bugün sizlere, yemek tarifleri arasında yer alan etli sebzeli güveci nasıl yapacağınızı anlatacağız. Malzemelerimiz: 3 su bardağı soğuk su, yarım çay kaşığı karabiber ve pul biber, 1 tatlı kaşığı tuz, 1 yemek kaşığı domates salçası, 3 çay bardağı sıvıyağ, 3 diş sarımsak, 250 kilogram taze fasulye, 2 adet kuru soğan, 4 adet yeşil biber, 4 adet domates, 2 adet kabak, 2 adet kemer patlıcan, 3 adet patates, 500 gram dana kuşbaşı.
Trendoloji.com kadın blogu sayesinde öğrendiğimiz ve denediğimiz bu tarifi sizlere aktarıyoruz. Etler tencere içerisine konur ve 15 dakika kadar pişirilir. Patlıcanlar alaca bir şekilde soyulur ve yuvarlak dilimler haline getirilir. Kabaklar soyulur ve iri iri doğranır. Yeşil biberler üçe bölünür, kuru soğanlar yemeklik doğranır. Domateslerin kabuklarını soyduktan sonra iri iri doğrayın. Fasulyeler eşit parçalara bölünür. Ocağa güveç tenceresi konur. Sıvıyağ ve soğanlar tencereye konur. Üzerine fasulyeler ve etler eklenir. Daha sonra kabaklar ve patatesler dizilir. Domatesler, kırmızı pul biber, yeşil biber güvece yerleştirilir. Tuz ve karabiber ilave edilir. Sarımsağı da ilave ettikten sonra kalan tuz ve baharat da güvece atılır. Daha sonra patlıcanlar dizilir. Üç su bardağı suyun içinde domates salçası eritilir. Hazır hale geldikten sonra yemeğe ilave edilir. Harlı ateşte kaynatıldıktan sonra kısık ateşte pişirilir.
Trendoloji.com adresinde kadına dair birçok şey var. tatlı tarifleri , tesettür modelleri, saç bakımı, el ve ayak bakımı gibi kadına daire her şey bu adreste.