Eski Çankırı, yenileniyor

Eski Çankırı olarak bilinen SİT alanı dışındaki bölgeleri kapsayan Kentsel Yenileme Projesinde birinci etabın çalışmaları hızla devam ediyor.

Kalenin eteklerindeki Damlanca Bölgesi’nde ilk etapta yapılacak 284 konutun ihalesi TOKİ tarafından yapılarak geçtiğimiz aylarda çalışmalar, başlanmıştı. Çalışmaları hızla devam eden inşaatlar, Çankırı’da özellikle son dönemlerde gündeme gelen konut ihtiyacı sorununa  çözüm olacağa benziyor.

Tamamı 3200 konuttan oluşan Kentsel Yenileme Projesi’nde, birinci etabın ardından diğer etaplar için hak sahipleri ile görüşmelere başlanacak. Proje tamamlandığında sağlıksız yapılarda oturan vatandaşlar, son derce konforlu ve modern binalarda oturma imkânına kavuşacak.

Öte yandan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Genel Müdürlüğü ile Toplu Konut İdaresi Başkanlığı arasında yapılan protokol gereği Çankırı’da sosyal güvenceden yoksun ve muhtaç durumdaki vatandaşların konut ihtiyacını karşılamak üzere yapılan 1+1 sosyal konutlar tamamlanma aşamasına geldi. Geçtiğimiz günlerde Vali Vahdettin Özcan, Tuzlu Bağları mevkiinde devam eden TOKİ çalışmalarını inceledi. Sosyal konutların çevre düzenlemesinin bitmek üzere olduğu ve abonelik işlemlerinden sonra hak sahiplerine teslim edileceği öğrenildi.

TOKİ çalışmaları Çankırı’da olduğu gibi Türkiye genelinde de çalışmalarına hızla devam ediyor. Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, TOKİ’nin Ocak 2003 ile 12 Ekim 2011 tarihleri arasında 81 il, 800 ilçede, 2 bin 131 şantiyede, toplam 513 bin konut rakamına ulaştığını bildirdi. Bayraktar, bu konutların 400 bine yakınının bitirilerek hak sahiplerine teslim edildiğini söyledi.