Esentepe köprüsü bu sene ihale edilecek

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü 52. Şube Müdürlüğü Çankırı sınırları dahilinde teşkilatın görev ve sorumluluk alanındaki hususlarda yürütülen çalışmalara ilişkin açıklama yaptı.  DSİ 52. Şube Müdürü Ahmet Ersin Gökçe tarafından konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada, “Orman ve Su İşleri Bakan Yardımcımız Sayın Dr. Nurettin Akman 04 Ağustos 2012 tarihinde ilimizde gerçekleştirdiği incelemelerinde basına yansıyan demeçlerinde; ilimiz sınırları içerisinden geçen Acıçay ve Tatlıçay Derelerinin ıslahına yönelik çalışmaların takipçisi olduğunu belirterek, elinden geleni yapacağı beyanında bulunmuştur. Bakan Yardımcımızın destek ve himayesi ile her iki dere ile ilgili olarak gerek üst havza gerek de bu derelere mansaplanan yan derelerin rüsubat ve taşkınlarına yönelik çalışmalar bakanlığımız bağlı kuruluşu Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünce yürütülmektedir. Bu kapsamda Aksu Mahallesi Kembağ Mevkii Tatlıçay Taşkın Koruma İnşaatında sona gelinmiş olup, 2012 yılı içerisinde inşaatı tamamlanacaktır. Diğer taraftan Tatlıçay’ın üst havzasında yer alan ve birleşerek Tatlıçayı oluşturan yan derelere ilişkin 1000 Günde 1000 Gölet Projesi kapsamında 4 adet göletin proje üretim çalışmaları hızla devam etmektedir. Bu göletlerin yapımı ile Tatlıçay havzasında yer alan yerleşim yerlerinin taşkından korunması ve şehrimizin vizyonuna katkı sağlaması planlanmaktadır.

Bu çalışmalara paralel olarak yine Tatlıçay’a mansaplanan Çankırı ilimiz şehir merkezi içerisinden geçen Yortan, Zindan, Devrenin ve Şehitlik Dereleri ile Acıçay’a mansaplanan Kale Arkası Deresi’nin rüsubat ve taşkın hareketlerinin bertaraf edilmesi amacıyla proje üretim çalışmalarında son aşamaya gelinmiştir. Aynı istikamette Esentepe Köprüsü ve Acıçay Taşkın Koruma projesinin 2012 yılı içerisinde ihale edilmesi, 2013 yılı içerisinde tamamlanması hedeflenmektedir.

İnşaatı devam eden Çankırı 100 Yataklı Devlet Hastanesi yanından geçen kuru dere yatağının ıslahının yapımına ilişkin olarak devlet hastanesi inşaatı yüklenicisi izin talebinde bulunmuş, konu Çankırı İl Sağlık Müdürlüğünce DSİ 52. Şube Müdürlüğümüze bildirilmiştir, DSİ Genel Müdürlüğü teknik elemanlarından teşkil edilen heyetçe yerinde yapılan incelemeler neticesinde söz konusu kuru derenin; 150-200 metrelik kesiminin kapatılması ve alınması gereken tedbirlere ilişkin Rapor düzenlenerek, Çankırı İl Sağlık Müdürlüğüne iletilmiştir” denilmiştir.