“Esaret gömleğinin yırtıldığı gün”

30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 92. yıl dönümü tüm yurtta olduğu gibi ilimizde de kutlandı. Türk ulusunun bağımsızlık günü olarak kutlanan Zafer Bayramı’na ilgi çok az oldu.
13 Eylül 1683 yılında gerçekleştirilen 2. Viyana kuşatması sonrasında gerileme ve toprak kaybı yaşayan ve saldırı durumundan savunma durumuna geçen Türk ordusu 238 yıl sonra Sakarya Meydan Muharebesi ile bu olumsuz tabloyu tersine çeviren ve 30 Ağustos 1922 yılında gerçekleştirilen Başkomutanlık Meydan Muharebesi dünyaya tekrar Türk milletinin asla esaret altında yaşayamayacağını gösteren 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 92. yılı çeşitli etkinliklerle fakat sönük bir şekilde kutlandı.
Kutlama programı çerçevesinde ilk olarak anıt alanına çelenk konuldu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın akabinde Vali Vahdettin Özcan makamda tebrikleri kabul etti.
Vali Vahdettin Özcan’ın tebrikleri kabulü sonrasında ise Belediye Meydanına geçildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından günün önem ve anlamını belirten bir konuşma yapıldı.
28. Mekanize Piyade Tugay Komutan Yardımcılığı’ndan Yüz Mustafa Küçük 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın Türk tarihi açısından büyük önem arz ettiğini dile getirerek, Başkomutanlık Meydan Muharebesi’nin Türk milletinin çığır attığı bir muharebe olduğunu aktardı.
“Bugün ulu Önder’in, kahraman ordusu ile ülkemize biçilen esaret gömleğini yırtığı gündür” diyen Küçük, “Bugün Türk ve Dünya tarihinde çığır açan bir zafere imza attığımız gündür. Türk milletine yaşam hakkı tanımayan anlaşmalar sonrasında zedelenen ulusal onurumuz, işte bugün kazanılan bu büyük zaferle tekrar onarılmış ve zaman içerisinde tükenmiş bir imparatorluktan modern ve güçlü bir cumhuriyet doğmuştur” dedi.
Türk milletinin tarih boyunca hep hür yaşadığını da aktaran Küçük, Kurtuluş Savaşı sürecine değindi.
“Türk Silahlı Kuvvetleri, Kurtuluş Savaşı günlerinde olduğu gibi Cumhuriyet döneminde de, Kore’de, Kıbrıs’ta ve günümüzde bölücü hainlerle sürdürülen mücadelede büyük başarılara imza atmış ve atmaktadır” diyen Küçük, “Bundan sonra da ülkemizin varlığına ve bölünmez bütünlüğüne karşı olacak her türlü hareketi yok etme azim ve kararlılığındayız. Türkiye Cumhuriyeti bekasına ve bölünmez bütünlüğüne, yönelebilecek her türlü tehdidi ortadan kaldırma yolundaki azim ve kararlılığımız, Türkiye Cumhuriyeti’nin sonsuza dek yaşayacağının teminatı olacaktır” dedi.” dedi.
Günün önemi nedeniyle gerçekleştirilen konuşmanın ardından geçit töreni gerçekleştirildi.
30 ağustos (22)