ERTEM’DEN BAŞKAN DİNÇ’E ÖVGÜ

Bir dizi inceleme ve temasta bulunmak üzere Çankırı’ya gelen Vakıflar Genel Müdürü Dr. Adnan Ertem, Çankırı Belediyesi’nin uhdesinde bulunan tarihi mekânları da ziyaret etti.

Beraberinde Çankırı Valisi Vahdettin Özcan, Çankırı Milletvekili İdris Şahin, Belediye Başkanı İrfan Dinç ve yetkililerle önce İmaret Camii ve Medresesi’nde yapılması gereken çalışmalar hakkında bilgi alan Genel Müdür Ertem, Sultan Süleyman Camii (Ulu Cami)’ndeki restorasyon çalışmalarını da yerinde inceledi.

Çivitçioğlu Medresesinin mistik atmosferinden etkilenen Vakıflar Genel Müdürü Dr. Adnan Ertem, Çankırı’nın adeta hazine odası olan Dr. Rıfkı Kamil Urga Çankırı Araştırmaları Merkezi’nin arşiv odasında Belediye Başkanı İrfan Dinç’in sunumunu ilgiyle dinledi.

Buradaki eserler hakkında detaylı bilgi alan Genel Müdür Ertem, özellikle Şeyh Bahaeddin tarafından kurulan ve çevrecilik tarihi açısından ilk uygulamalardan birisi olan yaban hayvanları ve kuşların kış aylarında aç kalmaması için miladi 1281 yılında kurulmuş olan Kuşhane Vakfiyesi’nin orijinal belgesinden çok etkilendiğini belirterek her biri birbirinden değerli bu eserlerin toplanması ve araştırmacıların hizmetine sunulması yönünde belediyenin yaptığı bu çalışmaların çok büyük önem taşıdığını söyledi.

Çankırı Kalesi’ni de ziyaret eden Genel Müdür Ertem ve beraberindekiler Emir Karatekin Beyin türbesini de ziyaret edip dua ettiler. Son olarak Buğdaypazarı (Hazımiye) Medresesinin odalarını gezen ve burada bir süre dinlenen Ertem, medrese avlusunda yapılması planlanan yeni düzenlemeyle ilgili projeyi inceledi.

Çankırı Belediyesi’nin tarihi değerlerin yanında vakıf eserlerine de sahip çıkarak buralarda geleneksel Türk sanatlarının yaşatılmasından büyük bir memnuniyet duyduğunu belirterek, tarihine ve kültürüne sahip çıktığı için Belediye Başkanı İrfan Dinç’e teşekkür etti.

Belediye Başkanı İrfan Dinç tarafından Genel Müdür Ertem’e ebru tablo ile saray sehpası hediye edildi.