Dunlop

Erasmus Oryantasyon Programı Yapıldı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çankırı Karatekin Üniversitesi, Erasmus Öğrenci Değişim Programı ile Dünyanın değişik ülkelerine  giden öğrencilerine oryantasyon programı düzenledi. Programa konuşmacı olarak Rektör Prof. Dr. Ali İbrahim Savaş ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sabit Erşahin katıldı. İlk konuşmayı yapan Rektör Savaş öğrencilere Avrupa’daki öğrencilik ve akademisyenlik dönemlerinden anılarını anlatarak Avrupa insanından ve Avrupa’nın yaşam standartlarından bahsetti. Savaş, öğrencilere çok iyi bir yabancı dil ve bilgisayar bilmelerini tavsiye etti. Öğrencilerimizin yabancı dil öğrenmeleri için ellerinden geleni yaptıklarını ifade eden Prof. Dr. Ali İbrahim Savaş, bunun için Yeni Zelanda Waiariki Teknoloji Enstitüsü ile işbirliği çerçevesinde Uluslar arası Dil Öğrenme Merkezini açtıklarını söyledi. Rektör Savaş, öğrencilere “Sizler ülkenizi ve üniversitenizi oralarda temsil edeceksiniz. Bundan dolayı iyi bir intiba bırakarak ileride staj veya başka işler için bu gidişiniz size referans olmalı” dedi. Gittikleri ülkelerin kültürlerini, maddi ve manevi yapılarını iyi öğrenmelerini tavsiye eden Rektör Savaş, buraya geldiklerinde öğrendiklerini arkadaşlarıyla paylaşarak onları da teşvik etmelerini söyledi. Fotoğraf çekme imkanı olan öğrencilerin o fotoğraflarla burada sergi açabileceklerini ifade eden Savaş, yurt dışına eğitim için gidecek olan öğrencilerede başarılar diledi.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sabit Erşahin, “Ben Avrupa’da bulunmadım. Amerika’da okudum, fakat fark etmiyor. Yurt dışı hep aynıdır” diyerek, öğrencilere gittikleri yerlerde iyi gözlemler yapmalarını ve bu gözlemleri not almalarını, fotoğraf çekip çektikleri fotoğraflarla ilgili not almalarını ve bunları da buradaki arkadaşlarıyla paylaşarak arkadaşlarını da bu işe teşvik etmelerini söyledi.  İleriye yönelik kalıcı ilişkiler kurmalarını tavsiye eden Erşahin, “Yaptığınız olumlu olumsuz tüm davranışlar orda not edilir, bundan dolayı oralarda etkin olabilmemiz için bizlerin çalışkan ve dürüst insanlar olduğumuzu göstermemiz gerekir” dedi. Erşahin “Geçen yıl giden arkadaşlardan çok güzel raporlar geldi, Emeğimizin karşılığını aldığımızın mutluluğunu yaşadık. Sizlerden de çok güzel raporlar alacağımıza, bizlere ikinci bir mutluluğu yaşatacağınıza  canı gönülden inanıyorum” dedi. Erşahin, “Avrupa veya Amerika insanları soğuklardır, ama güvendikleri insanlara kapılarını açarlar, sizler de oralarda o insanlara karşı güven telkin ederek her zaman gidip rahat rahat çalışacağınız ortamlar oluşturun” diyerek öğrencilere başarılar diledi.

Daha sonra öğrenciler, Rektör Prof. Dr. Ali İbrahim Savaş’a, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sabit Erşahin’e desteklerinden dolayı plaket verdi. Rektör Prof. Dr. Ali İbrahim Savaş da Çankırı Karatekin Üniversitesi Erasmus Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Ruken Esra Demirdöğen’e çalışmalarından dolayı plaket verdi. Programın sonunda öğrencilere üniversiteyi tanıtan broşür, dergi, tanıtım filmi gibi materyaller dağıtıldı.