Emniyet Müdürlüğü Hizmet Binası temeli atıldı

Çeşitli inceleme, Ahilik Haftası ve Yaran Kutlamalarına katılmak üzere Çankırı’ya gelen İçişleri Bakanı Çankırı Emniyet Müdürlüğü yeni hizmet binasının temel atma törenine katıldı.

Törene, Eski Milli Eğitim ve Milli Savunma Bakanı Nevzat Ayaz, Emniyet Genel Müdürü Mehmet Kılıçlar, Çankırı Valisi Vahdettin Özcan, Milletvekilleri İdris Şahin, Hüseyin Filiz, Belediye Başkanı İrfan Dinç ve vatandaşlar katıldı.

Törende ilk olarak konuşan Çankırı Emniyet Müdürü Osman Zoroğlu, Çankırı’nın asayiş olayları hakkında bilgiler vererek, asayiş olarak yoğunluğun oldukça az olduğu bir il olduğumuzu söyledi.

Daha sonra kürsüye gelen Hüseyin Filiz, Çankırı2da doğup büyüyen iki milletvekili olarak Çankırı’nın sorunlarını evlerinin içi gibi bildiklerini ifade ederek, ‘’Çankırı’nın 70 yıllık geri kalmışlığını 4 yılda nasıl ortadan kaldırırız diye biz şuanda çok heyecanlıyız’’ dedi.

4 yıl içinde Çankırı’ya 10-15 devlet kurumu binasının daha yapılacağı müjdesini veren Filiz, 2014 yılı ekim ayında bitmesi planlanan emniyet müdürlüğü binasının daha erkene alınması için İçişleri Bakanı Şahin’den destek istedi.

 

Filiz, her ilin bir bakanı olduğunu hatırlatarak, “Yozgat’ın Cemil Çiçek abisi, Kırıkkale’nin Beşir Atalay abisi var. Bizim de İdris Naim Şahin ağabeyimiz var. Oda bizim hemşehrimiz” demesi üzerinde alandan “O bizim eniştemiz” sesleri yükseldi

Vali vahdettin Özcan ise, son günlerde artan terör olaylarını lanetleyerek, şunları söyledi:

 

“Halen İl Emniyet Müdürlüğümüz ve bağlı birimler farklı üç binada hizmet vermekte bu da işbirliği ve etkin hizmetlerde sıkıntılara yol açmaktadır.

Yeni hizmet binamız 11228 metrekare alan üzerine oturtulmuş ve 3 bloktan oluşmaktadır. A blok 3 kattan, B ve C blokları 9’ar kattan oluşmaktadır.  Binanın teslim süresi yer tesliminden itibaren 1150 gün olup, 2014 Yılı Ekim ayında Müteahhit firma tarafından teslim edilecektir. Bu sürenin kısalması da imkan dâhilindedir. Sayın Bakanımızın direktiflerine maruzdur. İlimizde son yıllarda kayda değer hiçbir toplumsal ve terör olayı olmamıştır. Çankırılılar devletine ve kanunlara bağlı, aralarındaki sorunları daha çok karşılıklı saygı ve sükunetle çözmektedirler. Vuku bulan asayiş olayları da çoğu kez ağır cezalık suç niteliğinde değildir. Faili meçhul suçlar çok azdır. Buna rağmen Emniyet mensuplarımız vicdanı olmayanların karşısında dimdik durmaya devam edecektir.

İlimiz genelinde 695, il merkezinde 463 ilçelerde 232 emniyet mensubu görev yapmaktadır. Bugün temelini atacağımız emniyet hizmet binasının tamamlanmasıyla uzun yıllar sıkışık ve elverişsiz bir ortamda asayiş ve güvenlik hizmetlerini yerine getiren Emniyet Müdürlüğümüz, Çankırı’ya yakışır bir hizmet binasına kavuşacaktır.

Yeni hizmet binamızın tamamlanmasıyla Çankırı’da dağınık bir biçimde konuşlanan birimlerimizin bir araya gelmesi ile daha iyi hizmetler verileceğine inanıyorum. Bu tesisimizin Emniyet Müdürlüğümüze kazandırılmasını sağlayan Sayın Bakanımıza huzurlarınızda teşekkür ediyorum.

Yeni hizmet binamızın tamamlanmasıyla Çankırı’da dağınık bir biçimde konuşlanan birimlerimizin bir araya gelmesi ile daha iyi hizmetler verileceğine inanıyorum.

Emniyet Müdürlüğümüz hizmet binasının arsasının tahsisinde kolaylık gösteren Milli Emlak Genel Müdürlüğüne, Belediye Başkanımıza, Karayolları teşkilatına, şu an görevdeki Emniyet Müdürümüze ve önceki Emniyet Müdürlerimize teşekkür ediyorum.

Yeni binamızın Çankırımıza hayırlı ve uğurlu olmasını diler, binanın açılışında da beraber olmak dileğiyle sevgi ve saygılarımı sunarım”

Son olarak kürsüye gelen İçişleri bakanı İdris Naim Şahin ise, Çankırı’nın asayiş açısından oldukça sakin bir il olduğunu hatırlatarak, “Şimdi birileri çıkıp bu kadar sakin bir il için  neden bu kadar büyük bir bina yapılıyor diyebilir. Ama Çankırı insanı yaran ve ahilik kültürü ile yoğruldu, devletine milletine sahip çıktı diye hizmetlerden mahrum kalamazdı. Çankırı hak ettiğini alıyor” dedi.

Bakan Şahin, konuşmasında Hüseyin Filiz’in isteyine de olumlu cevap vererek, emniyet müdürlüğü hizmet binasının normal bitirme süresi olan Ekim 2014’ten daha önce bitirilmesi için çaba sarf edeceğini söyledi.

 

Bakan Şahin, temel atma töreninde kesilecek kurbanın da kesilmemesini istedi. Programın sonunda butona basılarak binanın temeline ilk beton atıldı.