Dünya şampiyonu Yerlikaya Çankırı’ya geldi

1993 Dünya Şampiyonasında dünya, olimpiyat ve Avrupa şampiyonu olan ve bu aldığı sonuçla Uluslararası Güreş Federasyonları Birliği (FILA)tarafından  modern güreş tarihinde dünya minderlerinde ilk kez 17 yaşında bir güreşçinin şampiyon olması nedeniyle ‘Asrın güneşçisi’ ünvanı ile ödüllendirdiği Hamza Yerlikaya Güreş Federasyonu Başkanlığı seçim çalışmalarını sürdürüyor.

22 Ekim 2012 tarihinde gerçekleştirilecek olan Güreş Federasyonu seçimlerine hazırlanan Hamza Yerlikaya dün ilimizi ziyaret ederek, “Allah hakkımızda hayırlısını nasip etsin” dedi.

Gerçekleştirilen ziyarette Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü Seyfettin Turan ve Çankırı Yaren Spor Kulübü Başkanı İsmail Acıbunar ve güreş sporuna gönül veren kişilerle birlikte öğlen yemeği yiyen Yerlikaya “Ben asla yapamayacağım bir şey konusunda söz vermem. Hizmette uçmak, yapılmayacak bir şeyi yapacakmış gibi konuşmak asla doğru değildir. Ben gücüm ve yapabileceğim şeyler konusunda konuşur ve söz veririm” dedi

Federasyon başkanlığına seçilmesi durumunda ligi satacaklarını belirten Yerlikaya, “İşi artık gerçekten profesyonel bir hale getirmek istiyoruz. Mutlaka kurumsallaşmalıyız. İstanbul ve Ankara’ya tesis kuracağız; fakat bu tesis bir idare binası gibi olmayacak, tam manasıyla bir spor okulu gibi çalışacak. Kısa, orta ve uzun vadede mutlaka bir planlama yapmalı ve buna göre şekillenmeliyiz, önceliklerin belirlenmesi lazım. Şaibeden, dedikodudan uzak bir yapı oluşturmalıyız. Rantiye ve şantiyeden kurtulmalıyız.

Şunu kesin söylüyorum, seçim sonrası asla şunluk yada bunluk yapmayacağız. Çünkü bu tür davranışlardan hep kaybeden spor ve spora gönül veren gençler zarar görmüştür.

İnşallah güzel bir ekip oluşturursak ileriye dönük güzel çalışmalara imza atabiliriz. Dediğim gibi ligi satacağız. Güreşte markalı bir çocuk üretmeliyiz” dedi.