Dunlop

Dünya Kadın Hakları Günü kutlandı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

72 yıl önce 5 Aralık 1934’de, Türk Kadını genel seçimlere katılma, milletvekili seçme ve seçilme hakkına kavuştuğu gün olan 5 Aralık Kadın Hakları Günü İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğü organizesi ile kutlandı.
Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen törene Vali Vekili Ahmet Atılgan, Sosyal Hizmetler İl Müdürü Osman Demir, Belediye Başkanının eşi Zeynep Dinç, Kadın Hakları Komisyon Başkanı Av. Buket Uysal, Çankırı Kadınlar Derneği Başkanı Nermin Aydınlı, İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Kezban Gür, Çankırı Kadınlar Derneği üyeleri ile kadınlar katılım gösterdi.
15.10.2008 yılında Ankara Dernekler Federasyonu bünyesinde Çankırılı Kadınlar tarafından kurulan dernek, Çankırı Kadınlar Derneği Başkanı Nermin Aydınlı tarafından sunum yapılarak tanıtıldı.
Kadınları her alanda güçlendirmek amacıyla bu yola çıktıklarını belirten Aydınlı “Çankırılı kadınların toplumsal yaşamın her alanında aktif katılımlarını sağlamak ve bir arada olmak misyonu ile yola çıktık. 3 senede üye sayımızı arttırarak çeşitli faaliyetlerle sesimizi duyurmaya çalıştık. Bu sene 3 kız üniversite öğrencimize kendi imkânlarımızla topladığımız paralar sayesinde burs veriyoruz. Bu sayıyı arttırmayı düşünüyoruz.” dedi.
Her ne kadar Çankırı ismini taşısak da bütün kadınlarımızı temsil etmek için var ‘’ diyen Aydınlı “Kadınına sahip çıkmayan bir ülke öksüzdür” dedi.
Çankırı Kadınlar Derneği Başkanı Nermin Aydınlının anlatımlı sunumları sonrasında günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Sosyal Hizmetler İl Müdürü Osman Demir yaptı.
Doğumdan ölüme kadar geçen süre içerisinde cinsiyet ayırımı yapmaksızın hizmetlerine devam ettiklerini belirten Demir, ‘’ Yıllar geçmesine rağmen kadınlarımız hak ettiği değeri tam anlamıyla alamamıştır. Kalite bir yaşam sürmelerini sağlamak için biz destek olmaya devam edeceğiz. Gözde değil, özde hizmet için çalışmalarımıza devam edeceğiz.” dedi.
Kadına şiddetin yüreğimizde kanayan bir yara olduğunu belirten Demir “Erkekler-Kadınlar el ele vererek bu sorunları aşacağız. Özlenen günlere birlikte ulaşacağız.” diyerek “Bırakın kadınlarımıza el kaldırmayı, surat bile asmamamız gerekir” dedi.
İl Sosyal Hizmetleri Müdürlüğünün 2012 projelerinden de bahseden Demir “2012 yılında aile merkezli çalışmalarımıza ağırlık verip anne-baba okulu açmayı düşünüyoruz. Akabinde de evlilik okulu planımız var. Toplumun temeli ailedir. Hep beraber ailemizi güçlendirerek, toplumumuzu, milletimizi güçlendireceğiz” dedi.
Toplumsal yaşamın kadın ve erkekten oluştuğunu belirten Vali Vekili Ahmet Atılgan “Son yüzyıllık bir zamanda kadın erkek eşitliğini sağlayamadık. Hukuksal metinlerde yazılan kadın erkek eşitliğinin sosyal alanda geçerli olmadığını günümüz gösteriyor. Kadına şiddet zihinsel bir sorundur.” dedi.
Atılgan “Kadınların toplumdaki yerini almalarında kadınların, çalışmalarının ve eğitim mücadelelerinin çok önemli olduğunu kadınların eğitim imkanlarını arttırıp ekonomik imkanlarını düzeltmeleri ile şiddetin önlenmesinde faydası olacağını” belirtti.
Son olarak Kadın Hakları Komisyon Başkanı Av. Buket Uysal, Kadın haklarının hukuki boyutu hakkında katılımcılara bilgiler vererek bilinçlenmeleri konusunda anlatımlar yaptı.