DSİ için yeni tesis

İnşaat çalışmaları tamamlanan Çankırı DSİ 52. Şube Müdürlüğü sosyal tesisi yapılan törenle hizmete açıldı.

Törene Çankırı Valisi Vahdettin Özcan, Karatekin üniversitesi Rektörü Ali İbrahim Savaş, Çankırı Belediye Başkanı İrfan Dinç, İl Genel Meclisi Başkanı Osman Canbaz, DSİ yetkilileri, kurum amirleri ve misafirler katıldı.

Açılışta bir konuşma yapan Çankırı DSİ 52. Şube Müdürü Ahmet Ersin Gökçe, kurumun yapısı ve çalışmalarıyla ilgili genel bilgiler verdi.

İl genelinde 18 bin hektar arazinin suya kavuştuğunu dile getiren Gökçe, “95 adet taşkın koruma tesisi ile 90 meskun mahallin taşkın riskleri giderilmiş, Çankırı İl merkezi dahil 13 adet belediye yerleşiminin su ihtiyacı karşılanmış, 12 adet gölet ve 2 adet barajın yapımı tamamlanmıştır. Yaptıklarımızla yetinmeyip, ilimizin tüm su kaynaklarının değerlendirilmesini hedef bilerek, çalışmalarımıza tüm gayretimizle devam etmekteyiz. Bu çerçevede bu yıl içerisinde Karacaözü ve Yakalı göletleri ve Akhasan, Yakalı, Alanpınar sulama projelerinin tamamlanması, 7 adet yeni gölet ve sulamasının inşatına başlanması, halen yapımı devam eden 40 yıllık hasret Hamzalı Sulaması, Koyunbaba Barajı ve sulaması ile Çankırı Merkez yerleşim yerlerinin Acıçay taşkınlarından korunması maksadıyla yürüttüğümüz 3 adet proje, aynı istikamette idari imkânlarımızla yapılan çalışmalar devam etmektedir. Parasal olarak inşaatı devam eden bu projelerimizin inşaat maliyet büyüklüğü 332 milyon TL tutarındadır. Kızlaryolu Barajı ve sulamasının da tamamlanması ile 2018 yılı itibari DSİ eliyle ilimiz yatırım bütçesinin yaklaşık 1 milyar TL seviyesinde gerçekleşmesi hedeflenmektedir. Tüm bu yatırımlar tamamlandığında 50 bin hektar alanın sulu tarıma açılması sağlanacaktır. Kızılırmak havzası ikinci Çukurova olacak, vatandaşımız ekonomik olarak kalkınmış, ilimiz gelişimine önemli katkılar sağlanmış olacaktır” diye konuştu.

Açılışı yapılacak tesisin 6 yatak kapasiteli 8 oda, yemek salonu ve oturma salonlarından oluştuğunu ifade eden Gökçe, inşaat yatırım maliyetinin 592 bin lira olduğunu açıkladı.

Konuşmaların ardından DSİ çalışmalarına destek veren Belediye Başkanı İrfan Dinç ve Çankırı Valisi Vahdettin Özcan’a plaket takdim edildi.

Tesisin gezilmesiyle devam eden açılış töreni, çeşitli ikramlarla son buldu.