DOLANDIRICILAR ANLAŞAMAYINCA YAKALANDILAR

Çankırı’da bulunan bir vatandaşı arayan Gaziantep’teki şebeke üyesi, kendisini komiser olarak tanıtıp, “Senin bankada bulunan paralarına el koyuyorlar. Biz parana el koyan şahsı yakın takip halindeyiz. Bankada ne kadar paran varsa, vereceğimiz hesaba aktar. Biz bu şahsı suçüstü yakalayacağız” dedi.

Telefonun açık kalmasını da isteyen dolandırıcı, “Bu sırada senin evinde de arama yapacağız. Telefonun açık dursun, sürekli irtibat halinde olalım” dedikten sonra mağdur şahıs, şüpheli M.Y.’nin hesabına 24 bin 682 TL para havalesi yaptırdı.
Dolandırıldığını anlayan vatandaşın durumu polise bildirmesi üzerine, Gaziantep Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü’ne bağlı Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği ekipleri olayla ilgili çalışma başlattı. Polis, Gaziantep merkezde M.Y., M.T. ve S.T.’yi kısa sürede gözaltına alarak ifadelerini almak üzere emniyet müdürlüğüne götürdü. Şahıslardan S.T.’nin, hesap sahibi temin etmesi için Şanlıurfa ilinden iki şahsın kendisiyle irtibata geçtiğini, bu şahısların dolandırıcılığa konu paranın ellerine geçmediğini, Nizip ilçesinde buluşma noktası vererek parayı ne yaptığı konusunu görüşmek istediklerini ve kendisini tehdit ettiklerini söylediği öğrenildi.
Bunun üzerine Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan alınan talimatla Nizip ilçesindeki buluşma noktasına giden polis, F.K. ve A.G.’yi de gözaltına aldı. Yapılan incelemelerde ilk gözaltına alınan 3 kişinin Çankırı ilinde bulunan mağdur şahıstan aldıkları 24 bin 682 TL’nin 6 bin 400 TL’sini aralarında pay ettikleri, kalan paranın da bir kısmını saklayıp, dolandırıcılığa konu olan para hakkında birbirlerini kandırdıkları anlaşıldı.
Dolandırıcılar parayı paylaştırma konusunda anlaşamayınca, polis tarafından yakalandılar. Emniyet müdürlüğünde ifadeleri alınan 5 şahıs, adliyeye sevk edildi.