Devrez İlk Baskını Verdi

Devrez çayı kaynağını, Çankırı’nın Orta ilçesi batısındaki Yıldırım dağları ile güneyindeki Aydos dağlarından almaktadır.2 kilometre genişliğinde 161 kilometre uzunluğundadır.Derelerin Orta ilçesi kuzeydoğusunda birleşmesi sonucu Devrez adını  alarak Kurşunlu ,Ilgaz, Tosya ,Kargı ilçesi sınırlarını geçerek, Kızılırmağa dökülür. Devrezin orta ve geniş kısmı Ilgaz ilçe sınırlarında kalır. Devrez çayı sel rejime sahip bir akarsu olup, kaynağı dağlardaki karların erimesi ile oluşur ve her yıl ilkbahar aylarında taşkınlar yapar.Bu aylarda saniyede 900 metreküpe çıkan Devrez çayı yaz aylarında akış hızı 3-4 metre küpe düşebilmektedir.

161 Kilometrelik uzunluğu içinde 2 ve 7 kilometrelik bir genişliğe sahip olan Ilgaz sınırlarında su taşkınları çiftçilere zaman zaman büyük zararlar verebiliyor.Bu sene yaşadığımız son 30 yılın en sert ve yağışlı kışı dağlarda kar kalınlığını 3 metrenin üzerine çıkarmış durumda.

Bu nedenle havaların ısınması sonrası derelerde taşkınlar şimdiden görülebilmektedir. Devrez çayı da Ilgaz sınırlarında mevsimin ilk baskınını vererek İnköy civarında arazilerde,mandıralarda ve meyve bahçelerinde su baskınına neden oldu.Önümüzdeki günlerde başlayacak yağmurlarla birlikte, Devrez çayında muhtemel bir ikinci ve etkili bir sel baskını çevre halkı tarafından  bekleniyor. Cengiz Yalçın