Dunlop
featured

Değerlerimiz bu kadar ucuz mu?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Murat Demir- Milli değerlerimizle her zaman övünmeyi seven bir millet olmamıza rağmen bu değerlere yeterince sahip çıkabiliyor muyuz? Maalesef hayır. Süreyya Ayhan heykeli ve İstiklal Savaşı esnasında Türk kadınının vatan için gösterdiği çabayı sarf eden  Yanık Emine heykeli.  Her ikisi de anlamlı ve güzel bir şekilde Çankırı’ya kazandırılmasına rağmen uzun ömürlü olmadı.

Avrupa ve Dünya atletizm müsabakalarında büyük başarı yakalayan ve Türk bayrağını omuzlarına alarak tüm Türkiye’yi ağlatan Süreyya Ayhan’ın bu mutlu gününü anımsatan heykeli 2003 yılında Kastamonu yolu üzerine dikilmişti. Yakaladığı başarı ve göndere çektiği Türk bayrağı ile herkesin sevgisini kazanan Süreyya Ayhan’ın heykeli maalesef bu sevgiye layık olamadı. Bakımsızlıktan ve ilgisizlikten dolayı her tarafı dökülürken, özellikle omuzlarının üstünde taşıdığı Türk bayrağı içler acısı durumdaydı. Yaşanan durum sonrasında yetkililer kesin çözüm buldu ve   ”Bakımsız olduğu ve elindeki bayrağın yıprandığı” gerekçesi ile  yerinden söküldü. Ne heykele ne de bayrağa sahip çıkılabildi.

Aynı bölgede Kastamonu yolu üzerinde Çankırı ve Türk tarihi açısından çok önemli bir yer işgal eden İstiklal Savaşı esnasında Türk kadınının vatanı ve bayrağı uğruna verdiği mücadeleyi temsil eden Yanık Emine heykeli de Süreyya Ayhan heykeli ile aynı kaderi paylaşmak üzere. Kağnısı çürümüş, tahtaları yere düşmüş heykel birçok vatandaşın içini acıtıyor. Yaşanan düşüncesizliğe isyan eden birçok vatandaş, “Sözde tarihi ve kültürel değerlerimiz için mangalda kül bırakmıyoruz ama yaşananlar bunun tam tersi. Çankırı ve Türkiye tarihi açısından büyük önem arz eden iki değere verilen önem maalesef bu.  Yetkililer de zaten çok güzel ve kesin çözüm buluyorlar, kaldırıyorlar,  atıyorlar. Her şeyi  böyle kaldırıp çöpe atarsak, elimizde kendi değerlerimiz kalmaz ve başkalarının değerlerinin esiri oluruz.” dediler.

yanık emine (5) yanık emine (8) yanık emine (4) copy