Cumhuriyet Eğitim Gezileri Öğrenci Grupları İlimize Döndü

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ilk ve orta öğretim kurumlarında öğrenim gören, farklı coğrafi bölgelerdeki öğrencilerin birbirleriyle tanışıp kaynaşmalarını sağlamak, okulda aldıkları eğitime paralel olarak tarihimizde ve Cumhuriyetimizin kurulmasında önemli yeri olan Samsun, Amasya, Erzurum, Sivas, Ankara, Afyonkarahisar, Kütahya ve Çanakkale illerinde bulunan şehitlikler, müzeler, anıtlar, tabyalar, milli parklar ve ören yerlerini gezerek, Çanakkale ve Milli Mücadele Destanı’nın önemini kavramalarına ve bu yolla milli şuurlarının güçlendirilmesine katkıda bulunmak amacıyla MEB Ticaret ve Turizm Öğretimi Genel Müdürlüğünce organize edilen “Cumhuriyet Eğitim Gezileri” Projesi kapsamında İlimizden ilk ve orta öğretim okullarından 40’ar kişilik 2 öğrenci grubu Atatürk ilköğretim Okulu Müdürü Nadir Kayaş ve Anadolu Ticaret Meslek Lisesi Müdürü İsmail Başyiğit’in kafile başkanlığında 3 -7 Ekim 2011 tarihleri arasında, Afyonkarahisar, Kütahya, Amasya ve Çanakkale illerini gezerek ilimize döndüler.Amasya ilinden başlayan program, Ankara’da Anıtkabir, 1. ve 2. Meclis ziyaretlerinin ardından Etnografya Müzesinin gezilmesi ile Ankara programı sona erdi.

Sonraki gün 1. grup öğrencilerle Polatlı’dan başlayan gezi Afyon, Kocatepe, Kütahya, Dumlupınar başta olmak üzere diğer şehitlik ve müzelerin gezilmesi ile devam etti.

2. grup öğrencilerle Çanakkale’de buluşan ekip burada, Çanakkale bölgesindeki şehitlik ve müzelerin gezilmesinin ardından 5 günlük gezi programını tamamlayarak Çankırı’ya döndü.

 

Geziye katılan öğrencilerimiz dönüşte 100. Yıl Kültür Merkezi önünde İl Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürü Halim Hıcıplı ve Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerince karşılanarak ailelerine teslim edildi.