Cumhurbaşkanı Gül Belediye Makamında

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 28 yıl sonra Çankırı’ya gelen  ilk cumhurbaşkanı olarak Valilik önünde ve Belediye Meydanında coşkuyla karşılandı, daha sonra Belediye Başkanı İrfan Dinç’i makamında ziyaret eden Gül makamda yaptığı açıklamalarda “Ankara’ya yakın olmanın avantajlarını toplama vakti geldi” dedi.

Konuşmasının devamında Cumhurbaşkanı Gül “Çankırı ilimizi bir Cumhurbaşkanı olarak ziyaret ediyor olmaktan gerçekten çok büyük bir mutluluk duyuyorum.  Belli ki bu mutluluğu, sevgiyi Çankırılı vatandaşlarım da duyuyorlar. Uzun yıllardan sonra burada Cumhurbaşkanlarını misafir ediyorlar, böyle yağmurlu bir havada bütün vatandaşlarımın gösterdiği sevgi ve muhabbete bir kez daha teşekkür ediyorum. İnanıyorum ki artık Ankara’ya yakın olmanın avantajlarını toplama vakti geldi, daha önce ki yıllarda Ankara’ya yakın olmanın dezavantajını yaşadı Çankırı, daha çok Ankara’yı tercih ettiler. İnsanlar gitti, bana verilen bilgilere göre Ankara’da her 20 kişiden 1’i Çankırılı. Dolayısıyla orada da büyük bir güç var demek ki, ama artık buranın gelişmişliği buranın alt yapısının güzelleşmesi, çeşitli projeler burayı cazibe merkezi yapacak ve Ankara’dan artık buraya geri dönüşlerin olacağına inanıyorum. Sanayinin de bu kadar hızlı bir şekilde gelişiyor olması da buraya yeni nüfus taşıyacaktır.” dedi.

Belediyelere çok önem verdiğine değinen Gül “Şehirleri güzelleştiren Belediye Başkanlarıdır. İmar faaliyetleridir, yollardır. Ne kadar çok vizyonlu bir bakış olursa o kadar çok şehirlerin geleceği güzel olur ama eğer iyi imar yapılmaz, iyi planlama olmazsa şehirlerin geleceği problemli olur. O bakımdan belediyelere çok önem veriyorum. Zaten son dönemlerde yerel yönetimler, belediyelerle ilgili çok güzel yasalar da yapılıyor, inanıyorum ki bütün bunlar şehirlerimizi çok daha yaşanır ve mutlu bir şekilde vatandaşlarımızın hayat sürdüğü şehirler haline getirecektir.” dedi.