Yıldırım, “Yolları böldük, hayatları birleştirdik”

Ak Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, Türkiye’deki motorlu taşıt ve trafikteki araç sayısında önemli ölçüde artış yaşandığını belirterek, “Biz yolları böldük, hayatları ve milletimizi birleştirdik” dedi.

Çankırı Karatekin Üniversitesi’nin akademik yıl açılışına katılan Ak Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, Uluyazı kampüsünde yapılan törenin ardından kampüs için kurulacak olan kütüphanenin temelini attı. Törende konuşan Yıldırım, üniveriste de öğretilen teorik bilgilerin daha faydalı olması için uygulama yapılması gerektiğini belirterek, “Öğrenci o bilgileri uygulamazsa, eliyle tutmazsa, sonucunu birebir görmezse o bilgi kalıcı hale gelmiyor. Teorik olarak eğitimimizi eksiksiz olarak tamamlayacağız. Aynı zamanda da hayata hazırlanacağız” dedi.
AK Parti iktidarında yapılan yatırımlarla ülkenin her anlamda geliştiğini aktararak Yıldırım, “Eskiden yol güzergahlarını merkepler belirliyordu. Bir merkebin arkasına düşüyorlardı, o nereden giderse yolu oradan açıyorlardı. Merkebin dağın tepesine tırmanacak hali yok. Nerede kolay yol varsa, vadi varsa oradan gidiyordu. Şimdi öyle değil. dağ mı geldi, yolu değiştirmek yok, vadi mi geldi boyun eğmek yok. Vadi gelirse viyadük yaparsın, dağ gelirse deler geçersin” dedi.

Yıldırım şunları kaydetti:
“Bir ülkenin gelişmesi için, kalkınması için, Ulu Önder Atatürk’ün hedef gösterdiği muhasır medeniyetler seviyesinin ilerisine geçebilmesi için, yapmamız gereken şey yol yapacağı, liman yapacağız, hava yollarını halkın yolu yapacağız. İstiklal mücadelemizin sembolü olan demiryollarını ayağa kalkındıracağız. 10 yıl boyunca bunu yaptık. Türkiye’yi hızlı tren ile buluşturduk. Dünyada 8., Avrupa’da hızlı treni olan 6. ülke yaptık. İngiltere’de ve Amerika Birleşik Devletlerinde hızlı tren yok. Türkiye’de var. Türkiye’yi erişen ve ulaşılabilen bir ülke haline getirdik”

Ülkedeki motorlu taşıt sayısında önemli ölçüde artış olduğuna dikkat çeken Yıldırım, “2002’de 8 milyondu, şu anda 18 milyon 400 bin motorlu araç var. Yollardaki trafik %93 oranında arttı. Ölümlü kazalardaki azalma %52. Bunun sebebi bölünmüş yollardır. Bölünmüş yollar hayat kurtarır. Onun için diyoruz ki, yolları böldük, hayatları birleştirdik. Yolları böldük, milleti birleştirdik”

Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Ali İbrahim Savaş da temeli atılan kütüphanenin kampüsün prestij binalarından bir tanesi olacağını ifade ederek, bina maliyetinin 10 milyonun üzerinde olacağını kaydetti.
kampüs (5)

Yazarlarımız Hakkında