Dunlop

Çiftçi Borçları Erteleniyor…

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bakanlar Kurulunca yayınlanan kararname kapsamında borç ertelemesine ilişkin gerekli duyuruların yapılması amacıyla bilgilendirme yapan İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Osman Çakır konuya ilişkin olarak; “Bakanlar Kurulunun 28 Ağustos 2012 tarih ve 2012/3570 sayılı Kararı ile; 01/01/2012 tarihinden 28/08/2012 tarihine kadar sel-su baskını, fırtına, aşırı yağış, aşırı kar yağışı dolu, don, kuraklık, yıldırım düşmesi ve hortum afetlerine maruz kalan ve bu afetler sebebiyle ekilişleri ürünleri hayvan varlıkları tesisleri veya seraları zarar gören çiftçi kayıt sistemine(ÇKS) kayıtlı gerçek veya tüzel kişi üreticilerin (kamu kurum ve kuruluşları hariç), T.C. Ziraat Bankası A.Ş. ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan düşük faizli kredi kullandırılmasına ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı kapsamındaki, aralarında Çankırı’nın da bulunduğu illerde kredi borçlarının ertelenmesi yapılacaktır.

Bu Kapsamda; İl ve İlçe Hasar Tespit Komisyonlarınca ekilişleri ürünleri hayvan varlıkları ve ya seraları en az %30 oranında zarar gören gerçek ve tüzel kişilerin, Ziraat Bankası veya Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından kullandırılan ve bu kararın yayımı tarihi itibariyle taksit vadesi veya hesap vadesi henüz gelmemiş ve bir yıl içinde dolacak olan veya vadesinden itibaren 90 günlük süre içerisinde olan tarımsal kredi borçları ilgili mevzuatı çerçevesinde faiz tahakkuk ettirilmek suretiyle vade tarihlerinden itibaren 1 yıl ertelenecektir.

Tarım Kredi Kooperatiflerine ve T.C. Ziraat Bankasına olan borçlarının ertelenmesini isteyen çiftçilerimizin en geç 28 Eylül 2012tarihine kadar İl /İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerine ÇKS kimlik ve arazi bilgilerini içeren bir dilekçe ile başvurmaları gerekmektedir. Çiftçilerimizin aynı zamanda 28 Eylül 2012 tarihine kadar borçlu bulundukları Tarım Kredi Kooperatiflerine veya T.C. Ziraat Bankası Müdürlüklerine de dilekçeyle müracaat etmeleri gerekmektedir” dedi.