Çevre bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi

Çankırı’ya Türk- Japon ortaklığıyla kurulacak olan Lastik fabrikasının çevreye etkileri konusunda dün bir toplantı düzenlendi.

Tüney köyünde gerçekleştirilen toplantıya Vali Vahdettin Özcan, Milletvekili Hüseyin Filiz, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Hasan Yıldız, Abdülkadir Özcan A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Özcan, Sumitomo Rubber Türkiye İnşaat Sorumlu Müdürü Takashi Teraguchi, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

Toplantıda ilk olarak bir sunum yapan Di Mühendislik Çevre Mühendisi Çevre Mühendisi Ayla Bilgin, kurulacak olan fabrikanın çevreye etkileri konusunda bilgiler verdi. Fabrikanın kurulma aşamasında karşılaşılabilecek sorunlara değinen Bilgin, gerekli tedbirlerin nasıl alınacağı hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

Bilgin’in sunumunun ardından bir konuşma yapan Vali Vahdettin Özcan, yapılan çalışmaların meyvelerini vermeye başladığını söyleyerek, “Bu işin buraya gelmesinde en büyük emek milletvekilimiz Hüseyin Filiz’indir” dedi.

Çankırı için çok önemli bir gün olduğunu ifade eden Özcan, “Tabii bu işi yaparken çevremiz ve sağlığımızdan vazgeçmeyiz. Bunun için gerekli tedbirler alınacaktır” diye konuştu.

Vali Özcan’dan sonra bir konuşma yapan Milletvekili Hüseyin Filiz, yapılacak lastik fabrikasının çok önemli bir proje olduğunu belirterek, “Buraya dünya çapında bir yatırım yapılacak” dedi.

Fabrikanın çevreye herhangi bir zararının olmayacağını aktaran Filiz, “Arkadaşlarımızın sunumundan da anlaşılacağı üzere fabrikanın çevremize bir zararı olmayacak. Bu konuda içiniz rahat olsun” şeklinde konuştu.

Fabrikada yakıt olarak doğalgaz kullanılacağını söyleyen Milletvekili Hüseyin Filiz, “Biz yakıt olarak kömür kullanılsın istedik. Hem buradaki kaynaklarımızı kullanmada, hem de taşınması kolay olacağından kömür kullanmayı düşünüyorduk. Ayrıca bu işten kamyoncularımızın da para kazanmasını planlıyorduk. Fakat Japon firması çevre temizliği açısından ‘doğalgaz’ dedi başka bir şey demedi. O bakımdan yakıt olarak doğalgaz kullanılmasına karar verildi” ifadelerini kullandı.

Filiz’in ardından Türkçe bir konuşma yapan Sumitomo Rubber Türkiye İnşaat Sorumlu Müdürü Takashi Teraguchi, Çankırı’nın ve Türkiye’nin kalkınmasını istediklerini söyleyerek, “Biz burada yatırım yaparak Çankırı’nın gelişmesini ve insanların istihdam edilmesini sağlayacağız. Burada fabrika açmaktan dolayı çok mutluyuz” dedi.

Abdülkadir Özcan A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Özcan ise, kurulacak fabrikanın Çankırı’ya büyük katkılar sağlayacağını belirterek, “Buraya birkaç senelik değil, ebedi bir yatırım gelecek. Kuracağımız fabrikanın önü açık. Bu fabrika sayesinde Çankırı’yı dünyada tanımayan ülke kalmayacak. Çünkü ürettiğimiz lastiklerin yüzde 80’ini dünyaya dağıtacağız” şeklinde konuştu.

Özcan son olarak, fabrikaya işçi alımı noktasında önceliğin çevre insanına verileceğini söyleyerek, ikinci tercihlerinin dışarıdan eleman getirmek olacağını ifade etti.

Özcan’ın konuşmasından sonra katılımcıların soruları cevaplandırıldı ve toplantı sona erdi.