Dunlop

Çetin, “Arap Baharı”na dikkat çekti

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çankırı Avrasya Stratejik Uygulama ve Araştırma Merkezi (ÇAVSAM) ve Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı Geleceğin Akademisyenler Topluluğu (GATOP) tarafından düzenlenen ve konuşmacı olarak Gazi Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Altan Çetin’in katıldığı “Arap baharı ve Türkiye” konulu konferans Atatürk Kültür ve Sanat Merkezinde gerçekleştirildi.

Panelin açılış konuşmasını yapan Karatekin Üniversitesi Çankırı Avrasya Stratejik Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü  Yrd. Doç. Dr. Reha Yılmaz, “Kurumumuz, Türkiye’nin doğu-batı ve kuzey-güney geçişinin merkezinde olmasının sağladığı avantajla, yapacağı bilimsel çalışmalarda da batı ile doğu’yu, kuzey ile güney’i birleştirmeyi amaçlamaktadır” dedi

Yılmaz konuşmasının devamında ise “Bugün burada Ülkemizi yakından ilgilendiren “Arap Baharı ve Türkiye” ilişkileri konusunu ele almak üzere bir araya gelmiş bulunmaktayız. Hepimizin yakından ilgilendiği tarihi ve bağlılığı ile  hem bizleri hem kültürel hem siyasi olarak bir şekilde etkileyen bu coğrafya neresi diye bir soru sorduğumuzda bu coğrafyanın tanımlamasını Avrasya’nın ölü bir mekan olduğunu, o mekanın kim ona sahip olursa Dünyanın da sahibi olacağını ifade eden gerek düşünsel gerekse uygulamalı bir çok örneğini görmemiz mümkündür.” dedi.

Günün konuşmacısı Gazi Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Altan Çetin “Konuşmamın ana mihveri, şu anda güncel olarak bizleri çok yakından meşgul eden Arap Baharı olarak isimlendirilen bir tarihsel dönem üzerine olacak. Bu tarihsel dönemi anlatırken ben meseleyi daha analitik sunabilmek ve olup bitenlerin daha iyi anlaşılması için konuyu biraz da tarihçi olmam nedeni ile tarihsel süreç içerisinde analiz etmeye çalışacağım.” dedi.

Konuşmasında önemli bir noktaya değinen Çetin, “Yaşanan olaylar ve Türkiye’nin tutumu sonrasında Suriye plakalı bir araç ve içinde Libyalı birisi Topkapı Sarayı’nın önünde silahlı eylem yapıyor. Bu ne demek? Osmanlı hayalinize kurşun sıkarız, hem de Osmanlı payitahtının olduğu yerde. Bu gerçekleştirilen eylemin bir manası ve anlamı var” dedi.

Gerçekleşen Arap Baharı’nın Türkiye’yi kesinlikle etkilediğini de aktaran Çetin, “Dökülen yaprakların kendi topraklarına da düşeceğini unutmamalıdır.  Bu süreç 2 günde de çıkmadı ortaya” dedi.

Olaya tarihsel yönden bakmanın nasıl olacağını anlatan Çetin “Bu tarihsel süreci ortaya koyarken öteki tarih ve bugünkü tarih ışığında Arap baharına bakmaya çalışacağım. “ dedi.

Çetin “Aslında oluşturulmuş ve kurgulanmış olana tersten bakmanın gerekliliğine işaret etmekteydi. Dolayısıyla biz bugün Orta Doğu ismi verilen coğrafyada yaşayan halklar olarak Arap Baharının geliştiği çerçeve içerisinde Suriye plakalı bir araba ile gelen Libyalı Arap Baharı ile birileri acaba Topkapı sarayına kurşun sıktırarak Osmanlı yuvasında, sizin Osmanlı hayallerinize kurşun sıkarım mı demek istediler, yoksa Arap Baharı ile sizin değişik menfaatlerinize zarar verebilecek bir gücümüz var ve bunu Osmanlı’nın başkenti ve payitahtı olan, fethin sembolü olan Topkapı Sarayında bir katliam yaptırarak sizlere gösteririz demek mi istediler bunu düşünmemiz lazım.” dedi.

Türkiye’nin dış politikası çöktü diyenler için ise Çetin, “Şimdi yaşanan olaylara sessiz mi kalınsaydı? Bosna katliamında sessiz kalındı 100 binlerce Boşnak Avrupa’nın göbeğinde katledildi. Karabağ’a sessiz kalındı binlerce Azeri katledildi, topraklarından sürüldü. Bu coğrafyada yaşanan olaylara sessiz kalınmamalı. Yoksa bölgenin hakimi İsrail olur. İran’da, Irak’da, Suriye’de Çankırı’da ki gibi Türkçe konuşan milyonlarca Türk var” dedi.

Çetin verdiği konferansta bir diğer noktaya da dikkat çekerek, emperyalist güçlerin geçmişte askeri yönetimlere ve diktatörlere destek verdiğini, 2. körfez savaşından sonra yaşanan olaylardan sonra asker yerine muhalefet güçlere destek vermeye başladığını ve buna çok dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı.