Çendek “Saf ırk yetiştirmek zorundayız”

Çankırı İl Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ömer Çendek, il genelinde hayvancılığın gelişmesi için özellikle suni tohumlamaya daha fazla ağırlık verilmesi gerektiğini vurguladı.

Hem süt hem de et konusunda daha verimli ürün alabilmek için il genelinde saf ırk cinsi hayvancılığa daha fazla önem verilmesi gerektiğini de aktaran Çendek, Avrupa’da bu ırkın çok yaygın olduğunu ve bakımının da kolay olduğunu açıkladı.

Birlik merkezinde basın mensupları ile bir araya gelen Çendek, Çankırılı üreticilerin daha kaliteli ve verimli ürün almaları için çeşitli çalışmalar yaptıklarını aktardı. 2012 teklif çağrı döneminde AB Mesleki Eğitim Programı Leonardo da Vinci Hareketlilik  Projeleri kapsamında İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce sunulan Çankırı Ziraat Odası ve Çankırı Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği’nin de yerel ortak olarak yer aldığı ‘Çayır-meraların bakım ve yönetiminin geliştirilmesi’ projesi kapsamında Almanya’ya gittiklerini aktaran Çendek, “Hayvancılıkta Simentalin ağırlıkta olduğu Avrupa devletlerinden biri olan Almanya suni tohumlama ile sarf ırk elde edilmektedir. Yaptığımız gezide özellikle her işletmede teknolojiye uygun modern hayvancılık yapıldığını görmüş olduk” dedi.

Almanya’da fazla çayır ve meranın olmadığını fakat işletmelerdeki hayvan sayısının az olmasına rağmen üretimin oldukça fazla olduğunu da aktaran Çendek, ilginç bir konuya da dikkat çekerek, “Projemiz dahilinde olmayan hayvan borsasına gittiğimizde simental 350 buzağının ihale ile fiyat artışı yükseltmek kaydıyla satıldığını gördük. Bu gerçekten üretici için çok önemli. Bu satışın fiyatına işletme sahibi hiçbir müdahale etmeden geride dinleyici ve izleyici olarak ihalenin akışını seyretmiştir.

Yaptığımız eğitim gezisinde ayrıca Almanya ve Avusturya’nın hayvan genleri konusunda ortaklaşa yapmış oldukları proje çalışmalarını gördük. Suni tohumlamalar sonucunda, elde edilen sarf erkek hayvanların spermleri hayvan ırkı saflaştırılmasında kullanılmak üzere 225 bin Euroya satılmaktadır. Oysaki Türkiye çayırıyla, merasıyla çok zengin tabiata sahip bir ülke. Her koşulda hayvancılığın yapıldığı bir ülke. İlimiz hayvancılığının en kaliteli ve  verimli hale getirebilmek için Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın desteklemeleri ile ilimizde suni tohumlamaya daha ağırlık verilmektedir.

Almanya’ya yaptığımız eğitim gezisinde dikkatimizin çeken bir diğer unsur ise hayvan barınaklarının görüntüsü oldu. Barınakların tabanı tahta döşemeydi. Yani hayvanların rahatlığı için her şey düşünülmüş. Böyle görüntülerin ilimizde de olması gerçekten çok güzel olur” dedi.

Birlik olarak en büyük hayalinin Çankırı’ya bir hayvan hastanesi kurmak olduğunu aktaran Çendek, “Kesinlikle buna ihtiyaç var.” dedi. Çendek son olarak birliğin kurulması ve bugüne gelmesinde katkısı olan herkese teşekkür etti.