Çelikten, “Ticarette hayaller hiç bitmez”

Çankırı Karatekin Üniversitesi öğrenci konseyi tarafından organize edilen kariyer günleri devam ediyor.

Atatürk Kültür ve Sanat Merkezinde düzenlenen programa Çankırı Karatekin Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğrencileri katıldı.

Çankırı Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hayrettin Çelikten, “İşverenlerin çalışanlarında aradığı nitelikler” konulu bir konuşma yaptı.

Çelikten, ” Bir iş için insanları çağırıyorsunuz ve ne iş yaptığını, mesleğini soruyorsunuz. Vatandaş her işi yaparım diyor. Her işi, ne iş olursa olsun yaparım diyen insan hiç bir iş yapamaz. Beceri için de çalışan personelin iş aleminde aldığı yola bakarız. İnsanlar kullanmak için çeşitli makineler icat ediyor biz ise bu makinelerin kullanmasını bile bilmiyoruz. Siz öğrencilerimizin başarısı ülkenin başarısı olacak. İş alemi için bazı kurallar vardır. Ben bu işi herkesten daha iyi yaparım demek. Mesleki ahlak kurallarına güvenmek. Yapılan işleri kayıt altına almak. Kontrol ve itimat. Tasarruflu olmak ve dürüstlük, iş aleminin bazı kurallarından birkaçıdır” dedi.

Programın soru cevap bölümünde bu günlere nasıl geldiniz? sorusunu cevaplayan Çelikten, 1976 yılına kadar köyümde yaşadım. 7 kardeş 9 nüfus bir odada yatardık. şartlar insanı çalışmaya itiyor. Baban inşaat müteadditliği yapardı. ilk zamanlar işyerimizde Avrupa’dan gelen ürünleri monta ediyorduk. Endüstriye üretim yapan MEGASAN firmasını kurduk. 1982 yılında ekonomik olarak bir noktaya geldik ve 1992 yılında da imalata başladık. Ben bugün 16 saat çalışıyorum. Sizlerinde ülkemiz adına çalışmanızı istiyorum. Endüstriyel üretimde en önemlisi sistemli çalışmaktır cevabını verdi.

Üniversite mezunu olsaydınız özel sektöre mi? kamuya mı giderdiniz? sorusuna ise “Özel sektör. çünkü ticarette hayaller hiç bitmez” cevabını verdi.

Hayrettin Çelikten, “Çankırı Ticaret ve Sanayi Odası olarak Üniversitemize her konuda yardımcı oluruz. öğrenci için 20 günlük staj yeterlimi, yeterli değil 20 gün yetmez. Bir işi öğrenmek için önce sebat etmelisiniz” açıklamasında bulundu.

Çankırı ekonomisi hakkında da bilgi veren Çelikten, ” Çankırı’da tarımsal üretim gelişti, Un makarna ve irmik fabrikalarımız var. Teşviklerle birlikte endüstriyel üretim başladı. Çankırı Türkiye’nin önemli bir noktasında yer alıyor, bu haliyle de yatırımcılar içinde bir cazibe merkezi haline gelmeye başladı” dedi.

Öğrenciler seslenen Çelikten, “Her işte çalışacağınıza bir işte çalışın usta olun” önerisinde bulundu.