Çelik, “Yaşanan olaylar bizleri derinden üzdü”

Muharip Gaziler Derneği Başkanı Ahmet Çelik, Valilik Özel Kalem Müdür Vekili Uğur Kara’yı kınadıklarını ifade ederek, 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamalarında yapılanların bardağı taşıran son nokta olduğunu ifade etti.

30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 91. yılı kutlama programı etkinlikleri çerçevesinde Valilik Makamında gerçekleşen tebriklerin kabulüne alınmadıklarını ve sert bir dille kovulduklarını ifade eden Başkan Çelik, Belediye Meydanında da gerçekleştirilen törende de kendilerine yer gösterilmediğini aktararak, “Oturulacak yer gösterilmeyişi bile bizi makamda ki kutlamada yapılanlar kadar yıpratmadı” açıklamasında bulundu.

“Ulusumuzun ve milletimizin 30 Ağustos Zafer Bayramının 91. yıldönümünü tebrik ediyorum.” diyerek 30 Ağustos Zafer Bayramı programında yaşananları anlatan Çelik “İnşallah bu bayramlar ülkemizin geleceği, güzel aydınlık günlere kavuşmasına bir vesile teşkil eder. Bayram nedeni ile Muharip Gaziler olarak sabah saat 7.30 itibariyle tören alanındaydık. Anıt alanına çelenklerin konulmasından sonra, Sayın Valimizin Bayramını tebrik etmek için makama gitmek istedik. Makama çıktığımızda bizler kapıda beklerken Sayın Valimizin Özel Kalem Müdürü Uğur bey tarafından bizler sert bir dille uyarılarak, dışarı çıkartıldık ve dolayısıyla Sayın Valimizin bayramını kutlayamadan ayrılmak zorunda kaldık. Bu olaya bütün gazilerimiz şahittir ve olay bütün gazilerimizin huzurunda oldu. Biz bu olayı esefle karşılıyoruz, bu olayı kınıyoruz. Bizim gazilerimiz böyle çirkin olaylara muhatap olacak insanlar değil. Sert bir dille uyarıldık, dışarı çıkarıldık. Bize ‘dışarı çıkın’ dedi sert bir dille, bende gazi arkadaşlarımıza hadi çıkalım deyince ‘nereye giderseniz gidin’ cümlesini kullandı. Bu bizi ve muharip gazilerimizi derin bir üzüntüye sevk etti. Gerçekten çok üzüldük, çok kırıldık.” dedi.

Tören alanında yer verilmemesi bu olayın yanında hafif kaldığını üzüntü içinde ifade eden Çelik “Burada yer verilmemesi falan bunları geçtikte bize orada yapılan Uğur beyin bize karşı yaptığı ilk hareketi  değil. Daha önce bir takım vesileler ile Muharip Gazilerimiz randevu talep edildiği zaman Uğur bey Vali bey ile görüştürmek istemedi bizleri. Ben Gazilerin sorunlarını anlatmak için Vali beyden randevu istedim. Uğur bey randevu vermedi. Sonra bir Gazi arkadaşımız bir meselesini anlatmak için randevu istedi ve verilmedi. Bu olaylar belki Sayın Valimizin yoğun programları nedeniyle olmuş olabilir bunları saygıyla karşılarız. Ancak bugünkü yapılanlar affedilmezdi” dedi.

Çelik son olarak “Bu şahsi bir olaydır bayramlarla ilgili bir hareket değildir bu, kişisel bir harekettir. Böyle olayları üsluplu bir şekilde ilgili makamlara iletiyoruz. Gaziler olarak bir insanın en iyi varlığı hayatı ve canıdır. Biz hayatımızı ortaya koymuşuz dolayısıyla isteriz ki az biraz saygı görelim.” dedi.