Çayasad gençlere tarihini aşılıyor

Çankırı Yazarlar ve Sanatçılar Derneği (ÇAYASAD) ile İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığının ortaklaşa düzenlediği “ÇAYASAD Düşünce İstasyonları Projesi” kapsamında ilk istasyon olan ‘Bursa Kuruluş İstasyonu’ ziyaret edildi.
ÇAYASAD yetkilerinin yaptığı çalışmalar sonucunda projeye dahil olan 25 öğrenci, Cuma gecesi öğretmenleri eşliğinde Bursa’ya hareket etti.
Bursa’da I. Bayezid tarafından 1396-1400 yılları arasında yaptırılan Ulu Cami’yi ziyaret eden proje ekibi, Rehber Faik Kaptan’dan cami ile ilgili bilgiler aldı. Caminin mimarisini yakından inceleme fırsatı bulan kafile, camide bol bol fotoğraf çektirdi.
Rehber Faik Kaptan, cami içerisinde bulunan ayet ve hadislerin İman, Amel, Cömertlik, Fedakarlık, Sabır, Şükür, İstişare, Adalet, İdare, Namaz, Hac, Miraç gibi bir çok konuyu ele aldığını ifade ederek, eski yazıları tercüme ederek proje ekibine bilgi verdi.
Ulu Cami ziyaretinin ardından Bursa Büyükşehir Belediye’nin düzenlediği öğle yemeğine konuk olan kafile, Başkanvekili Atilla Ödünç ile bir araya geldi.
Proje Koordinatörü Yüksel Arslan’dan proje ile brifing alan Başkanvekili Ödünç, projenin önemli bir proje olduğunu belirterek, emeği geçenlere teşekkür etti.
Ödünç’e Çankırı Yazarlar ve Sanatçılar Derneği adına projeye verdiği katkılardan dolayı ÇAYASAD Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yıldırım tarafından tablo ve tuz lamba hediye edildi.
‘Bursa Kuruluş İstasyonu’ ziyareti Osman Gazi Türbesi ziyareti ile devam etti.