Dunlop

ÇAYASAD’dan Geleneksel Türk Giysileri Defilesi

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çankırı Yazarlar ve Sanatçılar Derneği’nin( ÇAYASAD) düzenlediği Kültür ve Sanat Festivali kapsamında geçtiğimiz Çarşamba akşamı Tarihi Çamaşırhane’de Geleneksel Türk Giysileri Defilesi ve Çankırı Türküleri dinletisi yapıldı.

Orhan Kemal Karakuş’un sunumunu yaptığı programda ilk olarak defile öncesi bilgiler verildi.  Çankırı’da bu çerçevede yapılan ilk defile olduğunu belirten Karakuş;

‘‘ Yaklaşık üç aylık bir çalışmanın sonucunda hazırlanan bu defile için Çankırı’nın birçok ilçesinde araştırma ve incelemelerde bulunuldu. Hanımların titizliğiyle bugüne kadar gelmeyi başaran birçok giysi sandıklardaki 50-60 yıllık naftalin uykusundan uyandırıldı. Çankırı’da bu çerçevede yapılan ilk defile olması açısından çok önemsediğimiz bu etkinlikte sunumda görev alan Anadolu Ticaret Meslek Lisesi ve Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerine teşekkür ederim.’’ dedi.

Karakuş’un konuşmasının ardından öğrenciler büyük bir marifet ve zarafetle izleyicilere kıyafetleri sergilediler.

 

ÇAYASAD olarak türkülerin çığlığına sessiz kalmadıklarını belirten Karakuş;

‘‘ Türkülerin çığlığına sessiz kalmayan ÇAYASAD, programımızın bu bölümünde Çankırı türkülerini doğru ellerden, doğru tellerden dinlemenizi amaç edinmiştir. ’’ şeklinde konuştu.

Karakuş konuşmasını bitirdikten sonra Çankırı Türkülerini icra etmek üzere 9 Eylül Üniversitesi Türk Müziği Konservatuarı öğretim görevlisi Dr. Gökhan Ekim’i sahneye davet etti.

Ekim, türküleri seslendirmeye başlamadan önce ilk olarak salonda bulunan misafirlere  ‘‘ Ben hüzünlerin adamıyım, bu yüzden hüzünlü türküleri sizlere sunacağım için şimdiden bağışlayın ’’ dedi. Kısa konuşmasının ardından Ekim, izleyicilere güzel bir türkü şöleni yaşattı.

Gökhan Ekim’in seslendirdiği türkülerden sonra sahneye Çankırı Karatekin Üniversitesi Öğretim görevlisi Kadir Çayır davet edildi.

Gökhan Ekim’in seslendirdiği türküler ile duygusallaştırdığı misafirleri bu sefer Kadir Çayır hareketli Çankırı Türküleri ile neşelendirdi.  Kadir Çayır, daha sonra sahneye Gökhan Ekim’i davet etti ve birlikte birkaç türküde düet yaparak misafirlerin kulaklarının pasını sildiler. Türkü dinletisinin ardından ÇAYASAD Başkanı Murat Yıldırım Kadir Çayır ve Gökhan Ekim’e ÇAYASAD adına birer plaket takdim etti. Program, takdim edilen plaketlerin ardından son buldu.