Çankırılı bayanlara yeni iş imkanı

Toplum Yararına Çalışma Programı (TYÇP) kapsamında İŞKUR ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile düzenlenecek olan okulların temizlik hizmetlerinin yürütülmesine yönelik 292 bayan istihdam projesinin imza töreni, Çankırı Valisi Vahdettin Özcan’ın katılımıyla valilikte yapıldı.

 

Projeye katılım başvurularının Kasım ayı başından, Ocak ayı sonuna kadar yapılacağının altını çizen İl Milli Eğitim Müdürü Yaşar Petek, başvuru sahiplerinin 18 yaşını tamamlamış ve 45 yaşını doldurmamış olmaları gerektiğini kaydetti. Projenin sosyal bir proje olduğunun altını çizen Petek, “Projeye yalnızca İŞKUR’a kayıtlı olan ve hiçbir geliri olmayan bayanlar başvurabilir. Başvurularda aranan kriterler arasında sabıka kaydı ve en az ilkokul mezunu olmak gibi şartlar bulunuyor” dedi.

 

Başvuruların eksik olması durumunda projenin iptalinin söz konusu olmadığını söyleyen Petek, “Başvurular fazla olur ise kura çekimi ile seçim yapacağız. Türkiye’de bir ilki gerçekleştiriyoruz. Vali beyin talimatları doğrultusunda İŞKUR ile birlikte projeyi hazırladık. 82 kuruma 292 bayan istihdam edeceğiz” dedi.

 

Proje süresi boyunca işçilere asgari ücret ödemesi yapılacağı ve sigorta prim giderlerinin İŞKUR tarafından karşılanacağı öğrenildi. Ayrıca ilçelerden çalışmak isteyen bayanların, belediyelerde bulunan İŞKUR hizmet noktalarına şahsen başvurmaları gerektiği ve toplam çalışma süresinin 3 ay olduğu bildirildi.

Yazarlarımız Hakkında