Çankırı’dan Somali’ye

Memur-Sen Memur Sendikaları Konfederasyonu Çankırı İl Temsilcisi Ali Solak, bugün bir basın açıklaması yaptı. İHH ve Kimse Yok mu Derneği yöneticilerinin de katıldığı basın toplantısında konuşan Solak, Çankırı Memur-Sen olarak düzenlenen iftar programlarının hepsini iptal ettiklerini ve iftarlar için ayırdıkları 4,600 TL’yi Somali’ye yardım amaçlı göndereceklerini açıkladı.

 İHH ve Kimse Yok mu Derneği yöneticilerine 4,600 TL’lik çeki takdim eden Solak daha sonra şunları söyledi.
“Başta Somali olmak üzere Afrika’da yaşanan insanlık dramını Çankırı’dan haykırmak ve orada yaşanan açlığı gücümüz yettiği kadar gündemde tutmak adına toplanmış bulunuyoruz. Çankırı Memur-Sen olarak bir çok iftar programımızı iptal ettik, bu programlar için öngörülen kaynaklarımızdan 4600 TL’yi temsil eden çeki, yaşanan insanlık dramını Çankırı’da ki yardımsever halkımızın gündeminde tutmak ve hayırda öncülük etmek adına siz değerli basın mensupları huzurunda İlimiz İHH ve Kimse Yok mu temsilcilerine teslim etmek istiyorum.
Başta Somali olmak üzere Afrika son yılların en büyük kuraklık ve kıtlık felaketini yaşıyor. Bölgede yaşayanlar çok ciddi insanlık dramıyla karşı karşıyadır. Büyük çoğunluğunu çocukların oluşturduğu 11 milyon insan ölüm sınırında yaşam mücadelesi veriyor. Acilen gıda, temiz su, sağlık ve diğer insani yardımlar ulaşmaz ise büyük bölümü ölecek, onlarla birlikte insanlıkta Afrika’nın sıcağında ölecek.
Afrika’da çocuklar, başka bir şeyden değil gıdasızlıktan, susuzluktan ve açlıktan ölüyor. Dünya, israf çılgınlığı konusunda yarışırken orada insanların açlıktan ölmesini, insanın ve insanlığın kabul edebileceği bir durum olarak göremeyiz, görmemeliyiz. Biz ‘Önce insan’ parolasıyla sendikacılık yapan Memur-Sen ailesi olarak, insanlığın ölmediğini, vicdanların tükenmediğini, erdemliliğin sözlüklerde kalmadığını göstermek için, yardımlar Afrika’ya, Afrikalı masum çocuklara diyoruz. Bu mesajın aslında ülkemizin bütün sivil toplum kuruluşlarının hatta bütün insanlığın mesajı olması gerektiğine inanıyoruz. Bu kapsamda, genel merkezimiz, bağlı sendikaların genel merkezleri, il ve ilçe teşkilatlarımızın bu yıl Ramazan ayında düzenlemiş bulundukları iftar programlarının tamamını iptal ettik. Bu programlara ayrılan kaynağın Afrika’daki açlık çeken,  susuzluktan kıvranan kardeşlerimize gönderilmesini uygun gördük.
 İnsani ve vicdani görevimizi yerine getirmek, küresel sermayenin karşısına küresel iyilikle çıkmak, kültür ve medeniyetimizden miras kalan yardımlaşma ve dayanışmayı zirveye çıkarmak için;  Afrikalı kardeşlerimize, milletimizle ve kamu görevlileriyle birlikte bizde merhamet elimizi uzatıyoruz. Bu kampanyalarla, Anadolu insanının gönlünden, kalbinden, vicdanından sağanak sağanak yardımların yağacağına inanıyoruz ve bekliyoruz. Afrikalı çocuklarımız başta olmak üzere bu sıkıntıyı yaşayanlara buradan seslenmek istiyorum:  Üzülmeyin, yeis’e kapılmayın, Anadolu’da anneleriniz, ablalarınız, ağabeyleriniz, kardeşleriniz var. Her zamanda var olmaya devam edecek.
Merhamet ve şefkat  duygularının en yükseğe çıktığı Mübarek Ramazan ayındayız, yardım mevsimindeyiz.   “Haydi  Türkiye” yardım vaktidir. Şimdi  Somali’ye yardım için hareket zamanıdır diyoruz.  Gelin Somali’li çocukları annesiz bırakmayalım, ablasız, abisiz, kardeşsiz bırakmayalım. Yapacağımız yardımlarla onlara annelik, ablalık, kardeşlik yapalım.
Hayatta bazı şeylerde hızlı davranmakta fayda vardır. Bu yardım mevsiminde insani yardım bunların başında gelir. Gönüller harekete geçmeli, vicdanlar şefkatle çarpmalı, gönülden verilen yardımlarla dolup taşan gemiler Somali’ye bir an önce  hareket etmeli, uçaklar hemen havalanmalıdır. Yardımlar Somali’li masum çocuklara ulaşmalıdır.
Afrika ölümün kıyısında yardım beklerken başta batı olmak üzere dünyanın, sessizliğini sürdürmesini anlamakta zorlanıyoruz.  Dünyanın süper gücü ABD, Irak ve Afganistan’ı ilk işgal ettiğinde en az 2 trilyon dolar harcadı. Niçin?  Masum insanları  öldürmek için! Batılı güçler konu  savaş ve ölümse cömertler, yardım ve yaşatmak olunca olabildiğince cimriler. Evcil hayvanlar için milyar dolarlar harcıyorlar. Kadınların güzel görünebilmeleri için harcadığı milyar dolarları saymıyorum. Ama açlıktan ölen çocuklara yardım etme gereği duymuyorlar. Savaşa harcanan paralar milyonlarca Afrikalıyı kıtlık ve kuraklık felaketinden çıkarmaya yeter de artar bile.
Afrika’nın bugün yaşadıklarıyla bütün insanlığın yüzleşmesi, herkesin kendisine  pay çıkarması ve sorumluluk alması gerekiyor.  Afrika’yı sömürenler başta olmak üzere, dünyanın gelişmiş ülkeleri, uluslar arası kurumlar izleyici  konumundan çıkmalılar. Irak’ta, Afganistan’da, Gazze’de   insanlık dersinden sınıfta kalmış Batı, bu konuda da sessiz ve dertsiz. Ama biz Afrika’ya sessiz kalmayacağız, duyarsız olmayacağız. Afrika’yı çaresiz bırakmayacağız, kimsesizlere sahip çıkacağız. Sefalete  dur demek için  Afrikalı çocukların yardımına koşacağız, yaralarına  merhem olacağız. Dün Pakistan’a  sessiz kalmadığımız gibi, Gazze’ye yardım elimizi uzattığımız gibi bugünde Somali’ye, Sudan’a  ve Darfur’a sessiz kalmayacağız. Yardım elimizi uzatacağız. Etiyopya’yı görmezlikten gelmeyeceğiz. Gana’ya yardıma koşacağız. Eritre’yi, Cibuti’yi ıskalamayacağız. Burkino Faso, Çad, Kenya, Zambiya, Uganda, Mali, Moritanya, Mozambik ve Liberya başta olmak üzere dünyanın neresinden yardım çığlığı duyulursa oraya ilk biz koşmalıyız, öyle de yapıyoruz, yapmaya devam edeceğiz.
Afrika’da her gün yüzlerce çocuk ölüyor. Bu ne demektir biliyor musunuz? İnsanlık her gün Afrika’da yüzlerce defa ölüyor demektir. Peygamber efendimiz  diyor ki “Komşusu açken, tok yatan bizden değildir.” Biz Peygamber Efendimizin tarafındayız. Orada kalmakta da kararlıyız. Lokmalar boğazımıza düğümleniyor. Yatağımızda çiviler geziyor. Öyle de olmalı. Biz sömürü meraklısı  batılılar gibi rahat rahat uyuyamayız, bana ne diyemeyiz. Çünkü kültür ve medeniyetimiz Fırat’ın kenarındaki koyunun dahi hesabını vermeyi gerektiren bir sorumluluk yüklüyor bize. Şükür ki; cömert milletimiz, Anadolu’nun güzel insanları hiçbir zaman böyle durumlarda ağırdan hareket etmedi, sorumluluktan kaçmadı, hep vicdanının sesini dinledi, ihtiyaç bir ise iki gönderdi. İnsanlığın sesi olmaya özen gösterdi.
Devlet ve millet olarak nakti ve ayni yardımlarla yetinemeyiz. Bu  bölgedeki tüm ülkelerde  sağlık ocakları, hastaneler kurmalıyız. Su kuyuları açmalıyız. Yetimhaneler inşa etmeliyiz.  Yardım ve dostluklarımızı kalıcı hale getirmeliyiz. Ramazan kardeşliktir. Ramazan’da  Afrikalı mazlum ve mağdur insanlarla kardeşliğimizi zirveye çıkarmalıyız. Afrikalı çocukların solmasına izin vermemeliyiz.
Yardım eden, yardıma vesile olan, yardıma şahitlik eden herkesin Afrikalı çocukların gözyaşlarının dinmesinde  payı olacak. Afrika’da milyonlarca çocuk ölümü  beklemekten kurtaracak, onları yeniden hayatla tanıştıracak. İnsanlık bu olsa gerek”
Konuşmanın ardından Memur Sendikaları Konfederasyonu tarafından 500.000 TL’lik yardım yapıldığına da değinen Solak, Çankırı Memur-Sen olarak yaptıkları yardımın teşvik amaçlı, sembolik bir rakam olduğunu belirtti.
Ayrıca 11 kolda düzenlenen 9 iftar programını iptal ettiklerini de belirten Solak, “Yaptığımız yardımların hayırlara vesile olmasını diliyorum” diyerek sözlerini noktaladı.