Çankırı’da Okullar Engelli Dostu Oluyor

Çankırı’da devlet okullarında eğitim gören engellilerin eğitimlerine daha rahat devam etmelerini sağlamak amacıyla Çankırı Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan “Engelsiz Okullar Projesi” Ajansımız desteğiyle hayata geçiyor.
Toplam bütçesi 1.062.460 TL olan ve 636.820.43 TL’si (%60) KUZKA tarafından karşılanacak Engelsiz Okullar Projesi 24 ayda tamamlanacak; proje kapsamında okullarda engellilere yönelik asansörlerin kurulması, rampaların yapılması, tuvalet ve lavaboların engellilerin kullanıma uygun hale getirilmesi planlanıyor.
Proje ile devlet okullarında eğitim gören engelli öğrencilerin önündeki eğitim mekânlarından kaynaklı engellerin ortadan kaldırılması ve engellilerin de diğer bireyler gibi eğitimlerini devam ettirebilmesi için okullarda altyapı çalışmalarının iyileştirilmesi hedefleniyor.
Protokolü geçtiğimiz günlerde imzalanan “Engelsiz Okullar Projesi”nin tanıtımı amacıyla dün Valilik Birlik salonunda bir toplantı gerçekleştirildi. Vali yardımcısı Yakup Tat, İl Özel İdare Genel Sekreteri Hasan Yıldız, Milli Eğitim Müdür Vekili Halim Hıcıplı ve STK temsilcilerinin katıldığı toplantıda Milli Eğitim Müdür Müdürlüğü’nden proje koordinatörü Muammer Öztürk gerçekleştirilecek çalışmalar hakkında bilgi verdi.
“Engelli bireyler toplumsal yaşantının parçalarından biridir. Unutulmamalıdır ki, her sağlıklı birey aynı zamanda bir engelli adayıdır” diyen Öztürk, “Okullar hayat olsun projesi kapsamında okul ve kurumlarımız tüm bireylerin kullanımına açılmıştır. Engelli bireyler bu proje kapsamında okul ortamlarından daha aktif bir şekilde yararlanacaklardır” dedi
Okulların durumu hakkında da bilgi veren Öztürk, “166 eğitim kurumumuzun 79 unda özürlü WC’si, 89’unda platform ve 148’inde ise özürlü asansörü yok. 87 okulumuzda özürlü WC’si, 77’sinde platform ve 18 okulumuzda ise özürlü asansörü bulunmakta. Gerçekleştirilecek proje çalışması ile 2014-2015 yılında 12 okula özürlü WC’si, 11 okula platform ve 10 okula ise özürlü asansörü yapılacak” dedi.
2015 yılı sonu hedefleri konusuna da değinen Öztürk, “Gerçekleştirilecek çalışmalar sonunda 113 okulumuza özürlü WC’si, 104 okulumuza platform ve 29 okulumuza özürlü asansörü kazandırmış olacağız” dedi.
Çankırı genelinde 5 bin 811 engelli vatandaşın olduğunu da aktaran Öztürk, projenin hayata geçirilmesi sonrasında engelli öğrencilerin sosyal hayata daha fazla katılacağını da aktardı.
Milli Eğitim’den sorumlu Vali Yardımcısı Yakup Tat, “Çağımızın yönetim birimlerinin en önemli konularından birisi, bir işi doğru yapmak mı, yoksa doğru işi yapmak mıdır.” diyerek “Milli Eğitim Müdürlüğümüz okulun temelini sağlam, mimarini gösterişli yaparak, okulu dağın başına yaparsa doğru yaptığı işi doğru yapmamış olur. Bu proje işi doğru yapmaktan ziyade çok doğru bir iş. KUZKA’nın kabul ettiği 7 projeden bu proje birinci sırada yer alıyor.” dedi.
Bu projenin insani, ahlaki ve vicdani bir iş olduğunu da belirten Vali yardımcısı Tat, engeli olmayan insanlar kendi başlarına gelmeden durumu fark edemiyorlar. Engeli aslında biz oluşturuyoruz. İlimizde 148 okulun sadece 18 inde asansör var, 130’unda yok. Engelli öğrencinin velisi çocuğunu sırtlayarak okula götürmek zorunda kalıyor. Bunu gözümüzde canlandırdığımız da bu proje hakikaten ahlaki ve vicdani olduğunu anlayabiliyoruz” dedi.
Tayini çıkması nedeniyle Çankırılılara ve katılımcılara da veda eden Vali Yardımcısı Tat, “Bu proje ile bizim en büyük kazancımız Allah razı olsun diyen vatandaşlar olacaktır” dedi.
Vali yardımcısı Yakup Tat’ın konuşması sonrasında söz alan Engelliler Derneği Başkanı Selami Deveci okullara uygulanacak bu projenin tüm kamu kurumlarında da bir an önce olmasını talep etti.
engellis okul (2)