“Çankırı’da gördüğüm ilgiyi hiç bir yerde görmedim”

Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programı kapsamında değerlendirilen 21 projeye 15 milyon 665 bin lira destek verildi.
182 projenin sunulduğu ve yapılan değerlendirme sonrasında 21 projenin kabul edildiği Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programına Çankırı’dan 1 proje girmeyi başardı.
Kamu-Üniversite-Sanayi İşbirliği (KÜSİ) toplantısında konuyla ilgili bilgi veren Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Rıza Gürbüz, “Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından açıklanan Türkiye çapındaki 21 projeden biri Çankırı’dan çıktı. Bu çalışma Kamu-Üniversite-Sanayi İşbirliği Destek Programının ön öneli çalışmasıdır. Çankırı tarihi açısından önemli bir proje” dedi.
Gürbüz ayrıca, “Çankırı KOSGEB Ar-Ge Innovasyon Destekleri ile 2012 yılından günümüze kadar oluşturulan komisyon tarafından 4 proje desteklenmeye değer bulunmuş olup bunlardan bir tanesi olan otomatik ceviz kırma makinesi projesi önce Çankırı KOSGEB tarafından prototip yapmak üzere desteklenmiş, daha sonra ise Bilim Sanayi Teknoloji Bakanlığı’nca ticari ürün haline dönüştürmek için ülke çapında desteklenmeye değer bulunmuş 21 projeden birisi olmuştur. Çankırı’nın ismi bu proje ile bir kez daha ön plana çıkmıştır” dedi.
Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından kabul edilen 21 projeden biri olan ceviz kırma makinesi projesinin önemli bir çalışma olduğunu dile getiren proje sahibi Sude Yapı Fabrika sorumlusu İbrahim Ayaz, hazırladıkları projeyi KOSGEB’e sunduklarını 2 tane prototip hazırladıkları ve yakın zamanda üretime geçeceklerini dile getirdi.
“Çankırı’da gördüğüm ilgiyi hiç bir yerde görmedim” diyen Ayaz, yetkililerin kendileri ile her zaman ilgilendiklerini ve yardımcı olduklarını aktararak, “Biz değil onlar gelip nasıl yardımcı olabiliriz dediler. Bunun kıymetinin bilinmesi lazım” dedi
Çankırı’nın fazla gelişmediğini de aktaran Ayaz, “İnsanların bildiği şey gördüğü ile sınırlıdır. Bu nedene görüş açısını hep geniş tutmak ve fazla şey göstermek lazım. İnsanlar eşit doğar fakat fırsatlar farklıdır, o fırsatları yakalamak lazım” dedi.
Gerçekleştirdikleri ceviz kırma makinesi projesinin önemli bir çalışma olduğunu da aktaran Ayaz, makinenin kendi türüne göre dünyada bir ilk olduğunu dile getirdi. Makineye verecekleri isim konusunda ise Ayaz, bir yarışma yapalım ve belirlenen isimi makinenin ismi olarak belirleyelim ve ödül verelim.